Prezenty dla dzieci – co kupić?

Zakup prezentu dla dziecka, czy to na święta, czy też na urodziny bądź z innej okazji, zawsze stanowi ogromne wyzwanie, bez względu na wiek malucha. Co warto kupić na prezent dzieciom w różnym wieku?

Prezent dla niemowlaka

Największe problem stanowi zakup prezentu dla noworodka i maluszka do 3. miesiąca życia. Dzieci w tym wieku nie interesują się jeszcze zbytnio światem zewnętrznym – o wiele ważniejsza jest dla nich bliskość rodzica, której nic nie jest w stanie zastąpić. Niemniej jednak warto podarować dziecku w tym wieku ciepły kocyk, pozytywkę, która będzie grała przyjazne dla ucha noworodka melodie czy po prostu grzechotkę, po którą maluszek z pewnością sięgnie już niedługo. W przypadku nieco starszych niemowlaków warto pomyśleć o zabawkach, które wspomagają ich rozwój. Dobrym pomysłem będą różnego rodzaju przedmioty aktywizujące, które zachęcą maluszka do stawiania pierwszych kroków bądź raczkowania. Ciekawym rozwiązaniem są też zabawki interaktywne, które wydają radosne i przyjazne malutkim uszkom dźwięki. Dzięki nim dziecko jest w stanie wiele się nauczyć, niemniej jednak należy zadbać, aby zabawka nie było zbyt głośna.

Zabawki dla chłopców

Chłopcy z reguły uwielbiają różnego rodzaju pojazdy – samochody osobowe, samochody ciężarowe, pociągi, pojazdy specjalne. Zabawkowe auta dla dzieci sprawdzają się w każdym wieku, niemniej jednak należy dostosować rodzaj pojazdu. I tak najmłodszym chłopcom warto kupić miękkie samochody zabawkowe dla dzieci, które wykonane będą z gumy. Dobrze, aby były one na tyle bezpieczne, że pojedyncze części nie ulegną oderwaniu, gdy maluch weźmie pojazd do buzi. Dobrym pomysłem na początek będą drewniane auta na sznurku, które można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie – do przedszkola czy na spacer. Z czasem warto pomyśleć o aucie zdalnie sterowanym – taki model jest w stanie opanować nawet pięciolatek. Dobrym pomysłem na prezent będzie kolejka elektryczna bądź taka, którą można samodzielnie złożyć z klocków. Chłopcy lubią również różnego rodzaju książki o samochodach czy pociągach. Dobrym pomysłem na prezent dla starszaka, który lubi bawić się w odgrywanie ról, będzie własny mini warsztat samochodowy czy skrzynka z narzędziami, dzięki którym można reperować samochody. Ciekawym prezentem może okazać się też remiza strażacka bądź posterunek policji.

Propozycje zabawek dla dziewczynek

Dziewczynki bardzo chętnie bawią się lalkami, dlatego dobrym pomysłem na prezent będzie właśnie lalka, ubranka dla niej, wózek czy innego rodzaju akcesoria. Na początek doskonale sprawdzą się większe lalki, z czasem można kupować dziewczynce takie, które zawierają nieco mniejsze elementy. Dziewczynki często wchodzą w różnego rodzaju role, na przykład kucharki czy kasjerki. Dlatego też dobrym wyborem będzie zakup mini kuchni bądź stoiska targowego, a także różnego rodzaju akcesoriów do nich, na przykład warzywa do krojenia czy zabawkowych opakowań z żywnością.

Wśród zabawek dla dziewczynek dużą popularnością cieszą się też stroje, szczególnie te, w których mogą się one poczuć jak małe księżniczki. Nieco starsze bardzo lubią wykonywać fryzury bądź nawet ćwiczyć wykonywanie makijażu, dlatego też można dla nich kupić głowę lalki przeznaczoną do stylizowania. Większość dziewczynek chętnie czyta książki, przy czym najbardziej lubiane przez nie to te o zwierzętach. Na początek dobrym pomysłem będą książki z dźwiękami, które imitują prawdziwe zwierzaki, z czasem zaś można zakupić dziecku książkę, w której znajdą się najpopularniejsze bajki. Ciekawą propozycją będą puzzle i układanki, które można również sprezentować chłopcom w każdym wieku. Warto pamiętać, że rodzaj prezentu powinien być dopasowany do wieku dziecka, a także do zainteresowań, jakie przejawia. Czasami bowiem dziewczynki bardzo chętnie bawią się klockami, chłopcy zaś preferują odgrywanie ról, takie jak zabawa w sklep czy gotowanie. Należy więc zwrócić uwagę na to, co tak naprawdę lubi robić dziecko i na tej właśnie podstawie dobierać dla niego idealny prezent. 

Powrót na górę