Jakie zabiegi wykonuje osteopata?

Osteopatia to dziedzina medycyny zakładająca, że każdy organizm ma zdolności do samoleczenia. Zadaniem terapeuty jest jedynie pobudzenie tych zdolności. Głównym zadaniem osteopaty jest diagnoza oraz leczenie układu ruchu, narządów wewnętrznych, a także układu współczulnego. Tym, co wyróżnia tę dziedzinę medycyny, jest korzystanie z różnorodnych technik. Dzięki temu dla każdego pacjenta można opracować inny rodzaj terapii. Czy więc właściwie jest osteopatia? Jakie zabiegi mogą zostać wykonane przez specjalistę?

Czym zajmuje się osteopata?

Osteopatia (Poznań) polega na założeniu, że cały ludzki organizm jest traktowany jako całość. Chodzi tutaj zarówno o sferę fizyczną, jak i psychiczną. Co ważne, osteopatia nie przewiduje ograniczeń wiekowych. Zabiegom mogą zostać poddani zarówno dorośli, jak i dzieci. Jak bowiem wierzą osteopaci, zdrowie człowieka to dobry stan zarówno ciała, jak i umysłu. Dzięki analizie obydwu tych elementów, osteopata może pomóc w zwalczaniu dolegliwości oraz wszelkich dysfunkcji.

Aby do tego doszło, osteopata musi wybrać odpowiednią technikę do danego przypadku. Osteopatia (Poznań) polega głównie na terapii manualnej oraz kranialnej (czaszkowo-krzyżowej). Oznacza to, że podstawowym narzędziem pracy są ręce doświadczonego specjalisty. Osteopatia jest bardzo uniwersalną dziedziną medycyny. Równie dobrze sprawdzi się zarówno w przypadku schorzeń typowych dla osób starszych, jak i u dzieci. Warto poznać techniki, jakie osteopata wykorzystuje w swojej pracy.

Osteopatia Poznań — najpopularniejsze techniki

Osteopatia zalicza się do medycyny niekonwencjonalnej. Wśród podstawowych założeń, jakimi kieruje się osteopatia, jest holistyczne podejście do człowieka, integralność struktury oraz funkcji, a także znaczenie cyrkulacji płynów. Pierwszym krokiem, jaki wykonuje osteopata, jest diagnoza. W tym celu wykonuje się szereg badań neurologicznych, ortopedycznych oraz typowych dla osteopatii. Jeżeli specjalista nie ma do końca pewności, co dolega pacjentowi lub badania są niejednoznaczne, konieczne mogą okazać się badania laboratoryjne.

Najczęściej wykorzystywaną techniką w osteopatii jest manipulacja powięzi. Elementy te mogą bowiem niekorzystnie wpływać na odpowiednią pracę narządów ruchu oraz narządów wewnętrznych. W przypadku dzieci autystycznych lub cierpiących na ADHD skuteczna okazuje się technika terapii czaszkowo-krzyżowej. Techniki wisceralne z drugiej strony świetnie pomagają przy leczeniu refluksu, zarówno u dzieci, jak i u osób starszych.

W przypadku bólów mięśni osteopatia (Poznań) stosuje techniki energetyzacji mięśni, terapie miękkotkankowe oraz manipulacje mięśniowo-powięziowe. Zastosowanie konkretnej techniki jest uzależnione przede wszystkim od wieku pacjenta oraz jego kondycji fizycznej i psychicznej. Gdy specjalista określi już hipotezę, kolejnym krokiem jest terapia osteopatyczna. Trwa ona zwykle około godziny, jednak kwestia ta jest bardzo indywidualna. Długość samej terapii, jak i ilość niezbędnych wizyt jest zależna przede wszystkim od wieku pacjenta, a także problemu, z jakim się zgłosił.

Powrót na górę