Czym są podnośniki koszowe?

Czym są podnośniki koszowe?

Trudno wyobrazić sobie współczesne budownictwo bez obecności profesjonalnych maszyn i urządzeń na placach budowy. Nowoczesne rozwiązania dają możliwość sprawnej realizacji usług, związanych z tworzeniem rozmaitych obiektów budowlanych na wysokościach. Jednymi z najbardziej funkcjonalnych urządzeń na rynku są podnośniki koszowe, które posiadają nieograniczone możliwości zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. Do jakich prac wykorzystuje się podnośniki koszowe? Na czym polega mechanizm działania tych urządzeń?

Czym jest podnośnik koszowy? | Wynajem – Wrocław

Podnośniki koszowe to rodzaj ruchomego podestu, który wykorzystywany jest podczas prac wysokościowych. Te urządzenia dźwigowe odpowiadają za bezpieczny transport pracowników budowy, a także szeregu towarów i surowców. Podnośniki koszowe wykorzystywane są zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz budynków. Hydrauliczne ramię podnośnika najczęściej montowane jest na platformie samochodu. Na końcu ramienia znajduje się specjalny kosz, który posiada wszelkie niezbędne zabezpieczenia. Ten zoptymalizowany mechanizm daje możliwość bezpiecznego przemieszczania się osób i obiektów zarówno w linii poziomej, jak i pionowej. Na rynku istnieje kilka rodzajów podnośników, różniących się od siebie konstrukcją i szeregiem parametrów technicznych.

Rodzaje podnośników koszowych

Każda konstrukcja podnośnika koszowego składa się ze stabilnej platformy, hydraulicznego mechanizmu dźwigowego, a także zamontowanego na samym szczycie konstrukcji kosza. Poszczególne urządzenia różnią się między sobą przeznaczeniem, odległością zasięgu i udźwigiem, dlatego możemy wyróżnić przede wszystkim:

  • podnośniki teleskopowe – kompaktowe urządzenia, które posiadają wysuwające się po linii prostej ramię. Zapewniają szeroki zasięg boczny, ale ich ramiona poruszają się najczęściej tylko na płaszczyźnie góra-dół.
  • podnośniki przegubowe – urządzenia złożone z kilku modułów. Ich ramiona poruszają się zarówno na płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej. Dają możliwości wykonywania różnych manewrów, dzięki dużemu zasięgowi roboczemu.

Zastosowanie podnośników koszowych | wynajem – Wrocław

Podnośniki koszowe zapewniają dużą wygodę pracy, dlatego ich zastosowanie w branży budowlanej jest niezwykle szerokie. Jednym z najczęstszych zastosowań podnośników koszowych są różnego rodzaju prace, związane ze sprzątaniem obiektów wielkopowierzchniowych. To właśnie za pomocą tych urządzeń można w bezpieczny i komfortowy sposób zająć się konserwacją dachu, czy myciem szklanych ścian wieżowców. Kolejnym obszarem zastosowań są oczywiście prace budowlane. Transport materiałów na wysokościach, tworzenie elewacji budynków, czy wznoszenie obiektów to czynności, przy których najczęściej stosuje się opisywane urządzenia. Podnośniki koszowe znajdują zastosowanie także w akcjach pożarniczych, czy ratowniczych. To rozwiązanie stosuje się przy tworzeniu konstrukcji wozów strażackich. Podnośniki umieszczane są wówczas na specjalnej platformie wozu strażackiego.

Powrót na górę