Jaką bramę garażową wybrać?

Brama garażowa jest jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów domu. Oczekuje się od niej komfortu i niezawodności obsługi, bezpieczeństwa, energooszczędności oraz estetycznego wyglądu. Czym kierować się przy wyborze bramy garażowej i jakie rozwiązania oferują producenci?

Jaką bramę garażową wybrać?

Bramę garażową kupuje się raz na kilkadziesiąt lat, więc powinien to być przemyślany wydatek. O tym, jaka brama garażowa najlepsza będzie w Twoim przypadku, decydują Twoje potrzeby oraz możliwości techniczne budynku. Oto kilka propozycji:

  • Brama rozwierna – najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Ten model stanowi jedno lub dwa skrzydła osadzone w ościeżnicy. Jest jednak niewygodna w codziennym zastosowaniu w tej strefie klimatycznej, ponieważ wymaga płaskiego i długiego podjazdu. Cechują ją niezbyt dobra izolacja termiczna oraz odporność na uszkodzenia.
  • Brama uchylna – ten system znany jest od kilkunastu lat. Nadal stosuje się go dzięki przystępnej cenie. Posiada niezbyt dobre właściwości izolacyjne oraz wymaga pozostawienia od strony podjazdu około półtora metra marginesu na otwarcie.
  • Brama segmentowa – to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Posiada dobrą izolację termiczną i akustyczną. Konstrukcja zapewnia duży komfort obsługi oraz bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto nie wymaga dużo miejsca. Preferowana jest w budynkach, w których ogrzewany garaż został połączony z częścią mieszkalną. W zależności od przyjętego rozwiązania wymaga pozostawienia wolnego miejsca pod sufitem lub na ścianie bocznej garażu.
  • Brama roletowa – w swej konstrukcji jest bardzo podobna do rolet okiennych. To rozwiązanie najdroższe, lecz zapewniające komfortowe warunki eksploatacji. Konstrukcja zajmuje niewiele miejsca. Ponadto dzięki przyjętym rozwiązaniom zapewnia największe bezpieczeństwo i izolację pomieszczenia. Cechują ją bardzo wysokie walory estetyczne wpływające na wygląd całego budynku.

Brama garażowa – jaką wybrać?

Brama garażowa powinna odznaczać się przystępną ceną, komfortem użytkowania, niezawodnością konstrukcji, bezpieczeństwem, dobrą izolacją termiczną i akustyczną oraz estetyką wykonania. Największym powodzeniem cieszą się bramy segmentowe, a także roletowe. Spełniają one większość, jeśli nie wszystkie przedstawione powyżej wymagania.

Czasami zdarza się, że wybór konkretnego rodzaju bramy garażowej uwarunkowany jest możliwościami technicznymi pomieszczenia garażu i podjazdu. Aby istniała możliwość zamontowania modelu segmentowanego lub roletowego, wnętrze musi spełniać minimalne standardy. Jeśli myślisz o automatycznie podnoszonej bramie, to długość garażu przy bramie segmentowej powinna wynosić co najmniej 3,5 m. Wymiary otworu wjazdowego nie mogą być mniejsze 2,5 m szerokości oraz 2,0 m wysokości. Ponadto konstrukcja nadproża powinna umożliwiać zmieszczenia chowającej się bramy. Dlatego pomiędzy górną krawędzią wjazdu do garażu a jego sufitem powinno pozostawać co najmniej 20-25 cm wolnej przestrzeni. Ściana z otworem wjazdowym musi zapewniać możliwość montażu szyn, po których porusza się brama garażowa. Na ten element potrzebne jest około 10 cm, licząc od bocznych krawędzi otworu wjazdowego.

Jeżeli konstrukcja garażu pozwala na zamontowanie drzwi o większych wymiarach, bezwzględnie należy z takiej możliwości skorzystać. Jaka brama garażowa najlepsza będzie w tym przypadku? Taka, przez którą da się przejechać. Wymieniając sedana na SUV-a, można się niemile zaskoczyć brakiem możliwości wjazdu do garażu. Planując wymiary bramy garażowej, myśl przyszłościowo. Co prawda, żadne auto osobowe nie jest szersze niż 2,5 metra, ale jeśli wyjeżdżając do środka, musisz manewrować – każdy dodatkowy centymetr ma wagę złota.

Dodatkowe wyposażenie bramy garażowej

Jeśli zdecydowałeś się już, jaką bramę garażową wybrać, przyszedł czas na kilka dodatków usprawniających jej eksploatację oraz bezpieczeństwo użytkowania. Do najczęściej spotykanych należą:

  • napęd bramy garażowej,
  • drzwi serwisowe,
  • przeszklenie paneli,
  • lampa sygnalizacyjna,
  • automatyczne ryglowanie,
  • fotokomórka lub czujnik ruchu.

Wybierając firmę, która montuje bramy garażowe w Toruniu, warto zapytać o powyższe rozwiązania.

Powrót na górę