Przymiar to rozwiązanie, jakie jest spotykane w wielu branżach. Okazuje się, że jest to inaczej wzorzec kreskowy. Jego długość odtwarza daną wielkość, co wiąże się z zastosowaniem kresek, jakie nanoszone są na powierzchnię wzorca. Jeśli punktem zero jest pierwsza kreska, jaka oddalona jest od krawędzi pomiaru, w tej sytuacji mamy do czynienia ze wzorcem kreskowym. Najprostszym przykładem jest linijka. Wzorzec kreskowy może być samodzielnym przyrządem, jak i wchodzić w skład urządzenia pomiarowego, jaki element odczytowego układu. Z pewnością wiele osób zastanawia się – przymiar co to jest. Z czym wiąże się to zagadnienie? O czym warto wiedzieć? Jakie kwestie są najważniejsze? Co to jest przymiar?

Co to jest przymiar?

Kolejnym typem są wzorce krańcowo-kreskowe, czyli takie, gdzie krawędź pomiaru jest także punktem zero. Przymiary tego rodzaju są stosowane przykładowo do wewnętrznej kontroli wskazań miar zwijanych lub w pomiarach warsztatowych. Co ciekawe, na rynku znajdziemy różnorodne przymiary, jakie przyjmują długości do 5000 mm. W tym wypadku nie możemy zapominać o normie, jaka określa charakterystykę przymiarów. Jest to DIN 866. Dokument wiąże się z obecnie stosowanymi oznaczeniami typów jako DIN kreskowy i krańcowo-kreskowy. Nie zapominajmy o tym, że dopuszczalne graniczne odchyłki podane w takiej normie, są 2,5 razy większe dla przymiarów B. Najprościej rzecz ujmując, ten fakt czyni je mniej precyzyjnymi. 

Przymiary kreskowe i krańcowo-kreskowe

Przymiar kreskowy to typ A, a krańcowo-kreskowy to typ B. Niezwykle istotne jest to, że dalszy pomiar dotyczy też innych przymiarów. Są to zazwyczaj:

  • Przymiary sztywne – są wykonywane ze stali i najczęściej mają przekrój prostokątny. 
  • Przymiary giętkie, półsztywne – są to warsztatowe przymiary. 
  • Przymiary składane. 

Jeśli chodzi o materiał wykonania, spotykamy przymiary szklane, drewniane, stalowe, czy też przymiary z tworzyw sztucznych. 

Czym cechują się liniały?

Kolejnym ważnym rozwiązaniem są liniały, które należą do wzorców geometrycznych. Odtwarzają one dokładnie daną cechę geometryczną, jak na przykład płaskość i prostoliniowość. Liniału krawędziowego raczej nie pomylimy z przymiarem. Pozorne podobieństwo mają z kolei przymiary sztywne i liniał powierzchniowy stalowy. 

Powierzchniowy liniał jest wzorcem płaskości. Bazują ona na dwóch lub na jednej powierzchni wzorcowej, jaka wykonana jest w danej klasie tolerancji płaskości, zgodnie z odpowiednią normą. Co ciekawe, taki liniał jest wykonywany z granitu lub ze stali, przy czym zazwyczaj ma przekrój dwuteownika lub prostokąta z uchwytami. Podobnie do przymiarów, wybrać można długości do 5000 mm. Faktem jest, że liniały nie służą do pomiaru długości, dlatego nie posiadają naniesionej podziałki. 

Najważniejszą różnicą pomiędzy liniałem stalowym a przymiarem sztywnym jest obecność podziałki. Występuje ona jedynie na przymiarach. Pamiętajmy o tym, że powierzchnia przymiaru nie jest wzorcem płaskości i nie może zostać zastosowana do oceny odchyłek tego parametru. Przymiarem można z powodzeniem zmierzyć długość elementu i sprawdzić dokładność innego przymiaru. Liniałem natomiast wyznaczymy daną geometrię naszych konstrukcji. Okazuje się, że liniał stanowi doskonałe narzędzie kontrolne i pomocnicze, jakie wpływa na sprawną pracę podczas produkcji. 

Gdzie dokonać zakupu?

Przymiary i liniały bez problemu zakupimy w internetowych sklepach. Od tej pory nie musimy martwić się o bieganie po zwykłych sklepach i tracenie czasu na stanie w kolejkach. Nowoczesne przyrządy tego typu oferują producenci w sklepach online. Jakie zalety ma zakup internetowy? Przede wszystkim możemy zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Bez wychodzenia z domu zamówimy takie produkty, jakie przydadzą nam się w domu, w firmie, warsztacie, czy w innym miejscu. Jeżeli nie wiemy, jaki przymiar wybrać, skorzystajmy z pomocy sprzedawcy w sklepie online. Doświadczona osoba wskaże nam wysoką jakość i atrakcyjne ceny. Tak szerokie wybór daje wiele możliwości, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. 

Powrót na górę