Jak zużywać mniej plastiku? Praktyczne porady

Jak zużywać mniej plastiku? Praktyczne porady

Troska o środowisko naturalne to zadanie dla wszystkich. Na początek nie trzeba wielkich gestów, wystarczy zacząć od ograniczenia zużycia plastiku. Aby jednak osiągnąć ten cel, należy zmienić codzienne nawyki. Poniższy tekst zdradza kilka sprawdzonych sposobów na wszechobecny plastik. Jak się go pozbyć bez wpływu na codzienne funkcjonowanie? I czy można zrobić coś więcej poza rezygnacją z plastikowych butelek na wodę? Oto praktyczne wskazówki. 

Ograniczenie zużycia plastiku –  od czego zacząć?

Jak być bardziej eko? Jak, będąc konsumentem, można zatroszczyć się o środowisko naturalne? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest trudna. Jednym z najprostszych sposobów, jest ograniczenie plastiku w codziennym życiu. Co prawda, plastik jest tworzywem, które pojawia się na każdym kroku, ale są metody na skuteczne jego ograniczenie. Na początek wystarczy zrezygnować z kupowania plastikowych butelek z wodą. Świetną alternatywą są butelki z wymiennym filtrem, które można napełnić wodą z kranu. Dzięki temu nawet po opróżnieniu zawartości, butelkę można łatwo napełnić, nie produkując dodatkowych śmieci. Innym, chętnie stosowanym rozwiązaniem są butelki szklane na wodę w sklepie designforhome.pl, To opcja dla tych osób, które nie są przekonane do picia tzw. kranówki. Warto podkreślić, że im większe gospodarstwo domowe, tym zmiany te będą bardziej odczuwalne.

Jak zużywać mniej plastiku – własne opakowania

Kolejną zmorą po plastikowych butelkach są plastikowe torebki. I choć te powoli są wypierane przez papierowe zamienniki, to w wielu sklepach są zawsze pod ręką. Dotyczy to w szczególności produktów na wagę, takich jak warzywa, owoce czy słodycze. Aby rozwiązać ten problem, wystarczy na zakupy zabierać ze sobą wielorazowe woreczki lub słoiczki. Można do nich odmierzać potrzebną ilość produktów. Co istotne, taki sposób jest akceptowany w coraz większej liczbie sklepów. Równie prostym rozwiązaniem jest zabieranie toreb na zakupy. Dzięki temu do rachunku za zakupy nie trzeba doliczać kwoty na kolejną plastikową torbę. W czasie samych zakupów warto zrezygnować z tych produktów, które są zapakowane w foliowe opakowania. Nie opłaca się również kupować plastikowych wyrobów, których trwałość często pozostawia wiele do życzenia. Zamiast tego lepiej postawić trwalsze i przyjaźniejsze dla środowiska zamienniki, np. z drewna. Taka opcja coraz chętniej jest stosowana przez rodziców małych dzieci. Okazuje się, że drewniane zabawki są dużo bardziej wytrzymałe niż te wykonane z plastiku. Równocześnie dają tyle samo frajdy maluchom, które przy okazji uczą się dobrych nawyków. 

Plastik kontra jedzenie i środki czystości

Jak być eko i co jeszcze można zrobić, aby nie generować niepotrzebnego plastiku? Kolejnym sposobem, który zyskuje na popularności, jest stosowanie śniadaniówek i tzw. lunchboxów. Warto rozważyć tę opcję, tym bardziej że na rynku można znaleźć wiele modeli pudełek o różnym designie i pojemności. Jest to też po prostu wygodne rozwiązanie: lunboxy są szczelne, więc nie ma szans, aby coś się z nich wysypało, a ich czyszczenie zajmuje zaledwie chwilę. Nieco trudniejszym zadaniem wydaje się rezygnacja z dań gotowych lub tych przygotowywanych na wynos. Te bowiem są najczęściej pakowane w plastik. Niestety, dotyczy to również cateringu dietetycznego. Z pewnością, jest to najbardziej wymagający sposób, jednak warto choć od czasu do czasu zrezygnować z „gotowców” i przygotować coś samodzielnie. Poza tym częstą odpowiedzią na pytanie o to, jak używać mniej plastiku, jest przygotowywanie produktów od podstaw. Dotyczy to nie tylko jedzenia, ale też np. środków czystości. Wszelka chemia kupowana w sklepach jest niestety pakowana w plastikowe butelki. Rozwiązaniem jest przygotowanie ekologicznych środków na bazie dostępnych w domu produktów: cytryny, sody oczyszczonej czy octu. I choć zadanie to wymaga czasu i energii, to warto je przetestować. Dzięki temu można mieć pewność, że zastosowane środki są bezpieczne i tanie. Nie mówiąc o tym, że to metoda, by dołożyć swoją cegiełkę do troski o środowisko naturalne. 

Powrót na górę