Jak leczyć nadpotliwość?

Wzmożona potliwość w trakcie aktywności fizycznej czy podczas upalnego lata nie powinna nikogo dziwić. W ten sposób organizm dąży do osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Zdarza się jednak, że pocenie stóp, dłoni czy pach pojawia się bez wyraźnej przyczyny. Jakie są powody nadmiernej potliwości i co zrobić, żeby pozbyć się tego wstydliwego problemu raz na zawsze?

Czym jest nadpotliwość i kogo dotyczy?

Nadpotliwość jest uciążliwą chorobą, która wedle różnych statystyk dotyczy 3-5% populacji ludzkiej. Obniża komfort życia i sprawia, że codzienne funkcjonowanie staje się trudniejsze. Może ona dotyczyć całego ciała lub wybranych jego rejonów. Szczególnie uciążliwa jest nadpotliwość pach. Powoduje ona brzydko wyglądające plamy na bluzkach i koszulach. Stosowanie klasycznych antyperspirantów w takiej sytuacji bardzo rzadko przynosi poprawę.

Nadmierne pocenie można podzielić na pierwotne (pojawia się bez konkretnej przyczyny) i wtórne. W tym drugim przypadku na jego pojawienie się ma wpływ ogólnoustrojowa choroba organiczna. Jeśli towarzyszą mu objawy alarmujące takie jak nudności, bóle brzucha czy głowy, należy zasięgnąć pilnej porady lekarskiej.

Warto wiedzieć, że każdy z nas posiada około 3 miliony gruczołów potowych. Pomagają one w regulowaniu temperatury i za ich pomocą organizm pozbywa się szkodliwych substancji. Gruczołami potowymi zarządza układ nerwowy i może on w dowolny sposób pobudzać proces pocenia lub go hamować. Człowiek poci się podczas stresu i w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Obfite pocenie towarzyszy równie często w momencie, gdy przebywa się w gorących pomieszczeniach lub kiedy na zewnątrz panują upały. W takich sytuacjach nie można jednak mówić o nadmiernym poceniu, a o termoregulacji, która jest procesem fizjologicznym.

Nadpotliwość – jak leczyć, żeby poczuć szybką poprawę?

Jeśli nadpotliwość dłoni, stóp czy pach doskwiera Ci coraz bardziej, warto zastosować domowe sposoby, które mogą poprawić Twój komfort życia. W sytuacji, gdy nie będą one przynosić pożądanych efektów, konieczna może okazać się wizyta u specjalisty, który po przeprowadzeniu badań wykluczy poważniejszą przyczynę nieprzyjemnego problemu.

Leczenie nadpotliwości polega na stosowaniu specjalnych preparatów, które aplikowane są na skórę. Mają one postać kremów, maści lub płynów. Aplikacja jest więc prosta i nie przysparza większych problemów. W przypadku, gdy występuje poważna nadpotliwość, lekarz może zalecić leki antycholinergiczne, a w najtrudniejszych przypadkach podanie toksyny botulinowej. W terapii leczenia nadpotliwości stosuje się też jonoforezę, ultradźwięki i laseroterapię. Plan działania powinien jednak ustalać lekarz mający doświadczenie w diagnozowaniu takich schorzeń.

W przypadku, gdy powodem pocenia są choroby ogólnoustrojowe, zapobieganie nadpotliwości ogranicza się do leczenia dolegliwości pierwotnej. Łagodniejsze przypadki nadpotliwości leczone są antyperspirantami na bazie soli glinu i roztworu kwasu taninowego. W składzie takich aptecznych kosmetyków znaleźć można też kwas borny, a rzadziej glutaraldehyd, który może powodować liczne skutki uboczne.

Specjalistyczne sposoby leczenia nadpotliwości

Jeśli interesuje Cię profesjonalne leczenie nadpotliwości, Warszawa jest miastem, gdzie można liczyć na specjalistyczną pomoc. Nie ma znaczenia czy doskwiera Ci nadpotliwość stóp, dłoni czy pach. Wybierając się na wizytę do lekarza, masz pewność, że skuteczne zlokalizuje źródło problemu i zastosuje odpowiednie leczenie.

W przypadku, gdy nadmierne pocenie dotyczy wyłącznie jednej okolicy, można przeprowadzić zabieg polegający na usunięciu gruczołów potowych. Do tego celu wykorzystuje się laser, ale metoda ta stosowana jest tylko w ostateczności. Zanim do tego dojdzie, warto wykorzystać terapię mikrofalami, która uszkadza gruczoły i hamuje wydzielanie potu. Stosując dwie sesje terapeutyczne, jesteś w stanie odczuć wyraźną i, co najważniejsze, trwałą poprawę.

Mimo wszystko warto pamiętać o łagodniejszych sposobach niwelowania skutków nadpotliwości. Noszenie specjalnych wkładek przeciwpotowych czy częsta higiena ciała odpowiednimi preparatami mogą poprawić komfort życia.

 

Powrót na górę