Jak wybrać najlepszy olej do silnika?

Eksploatacja i poprawne serwisowanie samochodu sprawiają wielu osobom sporo trudności. Bez specjalistycznego wykształcenia czy ogólnej wiedzy na temat pojazdów możemy mieć problemy nawet z podstawowymi czynnościami. Dbanie o stan samochodu to cały szereg czynności, które powinniśmy wykonać. Jak wiadomo, najważniejszym podzespołem jest silnik, który sprawia, że samochód otrzymuje energię mechaniczną niezbędną do jazdy. Aby pracował on bez zarzutu, należy bezwzględnie pilnować wymiany oleju silnikowego. W tym miejscu pojawia się problem, bo na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji. Mineralne, półsyntetyczne, syntetyczne, a może te z kategorii long life? Możliwości są bardzo szerokie, zasadne więc staje się pytanie: jaki olej do silnika wybrać?

Znaczenie oleju w pracy silnika

W składzie smaru silnikowego znajdują się oleje bazowe i pewna ilość dodatków, takich jak rozmaite detergenty i środki zapobiegające procesom zużywania się części. Jeżeli jednak uważasz, że olej do silnika ma jedynie smarować jednostkę napędową, to jesteś w błędzie. Jego zadanie to także zmniejszanie tarcia w ruchomych elementach, a także ogólna ochrona silnika przed zanieczyszczeniami. Może on również działać jako nietypowy środek chłodzący. Usuwa on ciepło z różnych miejsc i tym samym pozwala na bezproblemową pracę całego układu.

Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli posiadasz samochód i chcesz go prawidłowo eksploatować, to powinieneś zadbać o olej silnikowy. Można uniknąć wielu usterek i problemów dzięki wymianie tego płynu na czas. W przeciwnym razie musisz być przygotowany na przyspieszoną degradację pojazdu. Jasne jest, że każdy zmotoryzowany chce, aby jednostka napędowa w jego aucie była w możliwie jak najlepszym stanie. Świeży smar silnikowy wpływa na zwiększoną wydajność silnika, a także ma znaczenie dla jego długiej żywotności. Wymiana oleju posiada także charakter ekologiczny i ekonomiczny. Po serwisie pojazd zużywa bowiem mniej paliwa, zmniejszeniu ulega także ilość emitowanego CO2.

Jak dobrać olej do silnika?

Wspomnieliśmy już o trzech głównych rodzajach oleju podzielonych ze względu na ich bazę. Pierwszym były produkty mineralne. Swoje zastosowanie znajdują one najczęściej w starszych autach lub nawet pojazdach zabytkowych. Są one dość neutralne dla silnika, ale niestety ich parametry nie utrzymują się zbyt długo. Olej mineralny nie radzi sobie najlepiej w ujemnych temperaturach. Potrzebuje on nawet kilkunastu sekund, aby dotrzeć do wszystkich elementów silnika, czyli kilkakrotnie dłużej niż w przypadku jego konkurentów. Stosowanie tego typu smaru niesie za sobą także ryzyko, że w skrajnie niskich temperaturach auto wcale nie odpali.

Oleje syntetyczne charakteryzuje zaś nowoczesność i świetne parametry pod względem lepkości i wydajności. Są one powszechnie uznawane za smary najwyższej jakości i używa się ich nawet w samochodach sportowych. Swego rodzaju połączeniem zalet i wad obydwu cieczy jest olej półsyntetyczny. Polecany bywa dla pojazdów, które nie są bardzo wymagające pod względem smarowania. Olej tego typu jest z reguły odporny na starzenie i nie obciąża silnika aż tak bardzo, jak ma to miejsce w przypadku pełnego syntetyka.

Jeżeli interesuje nas konkretny produkt, na przykład zastanawiamy się, jaki olej do silnika benzynowego będzie najlepszy, to warto zainteresować się oznaczeniami. Z reguły oleje są opisane w następujący sposób – 10W40. Pierwsza liczba oznacza ocenę lepkości w niskich temperaturach, W jest skrótem od angielskiego słowa Winter (Zima), a druga liczba symbolizuje ocenę lepkości w temperaturze roboczej letniej. Jak interpretować te parametry? W przypadku pierwszej z liczb najłatwiej uznać, że im niższa ona jest, tym olej będzie bardziej płynny. Większy problem pojawia się w przypadku jednostek wysokoprężnych, bo są bardziej złożone technologicznie.

Jaki olej do silnika diesla wybrać? Mając do czynienia z nowoczesnymi układami wtryskowymi i filtrami cząstek stałych, zalecane jest stosowanie specjalnych smarów, które utrzymują czystość silnika na wysokim poziomie. Są to więc specjalistyczne oleje przeznaczone dla diesli, inaczej zwane niskopopiołowymi.

Jaki jest najlepszy olej do silnika?

Na pytanie, jak dobrać olej do silnika, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto jednak sugerować się zaleceniami producenta, a także wysłuchać opinii mechanika. Ważne jednak, aby w miarę możliwości trzymać się zalecanych klas lepkości. Zapewni nam to spokojną eksploatację i brak zaburzeń w procesie smarowania jednostki. Jeżeli chodzi o konkretne marki, to warto wybierać sprawdzonych producentów. Olej silnikowy jest niezwykle ważny, a więc nie powinniśmy na nim oszczędzać i eksperymentować na swoim pojeździe. Jeżeli poszukujesz sprawdzonych produktów, to warto zainteresować się proponowanymi przez markę olejami. Valvoline oleje są dostępne na rynku od wielu lat i z reguły mechanicy bardzo je polecają.

Powrót na górę