Czym ozdobić ścianę w salonie? Najciekawsze pomysły

Czym ozdobić ścianę w salonie? Najciekawsze pomysły

Salon jest miejscem, w którym spędza się mnóstwo czasu. Zazwyczaj to pomieszczenie kojarzy się z relaksem oraz z czasem wolnym. Warto zadbać, aby wystrój salonu był nowoczesny, elegancki oraz przytulny. Pozytywnie wpłynie to na Twoje samopoczucie oraz będzie wspaniałą wizytówką mieszkania. Czym ozdobić ścianę w salonie, aby wyglądała wyjątkowo? Poznaj ciekawe pomysły na aranżację ścian.

Jeden salon — wiele możliwości

W projektach oraz w aranżacjach wnętrz zazwyczaj wybiera się jedną ścianę, przy której stawia się kanapę lub zestaw wypoczynkowy. Ta ściana salonu powinna zostać udekorowana. Masz wiele możliwości — obrazy, grafiki, panele, tapety lub stare deski na ścianę. Deski idealnie komponują się we wnętrzach w stylu loftowym, industrialnym. Takie pomieszczenie charakteryzuje się dużą przestrzenią, deski mogą być naturalne lub pomalowane na dowolne kolory. Doskonale wyglądają białe, szare, a nawet czarne deski. Pamiętaj jednak, że malując je na kolor, tracisz wiele z ich naturalnego uroku. Mowa tutaj głównie o żłobieniach, przebarwieniach, a nawet sękach. Deski dobrze komponują się z metalowymi dodatkami, z ceramiką, z roślinnością, ale też z drewnianą podłogą oraz z posadzką imitującą naturalne surowce. Deski są dość ciężkie, dlatego zwykle należy je odpowiednio przymocować do ściany. Sprawdzą się solidne kołki albo profile. Inny pomysł na dekorację na ścianę w salonie to zielona ściana z mchu lub z żywych roślin. Wertykalne ogrody w pomieszczeniach wyglądają nie tylko oryginalnie, ale to sposób na uprawę roślin. Mech nie wymaga podlewania oraz zabiegów pielęgnacyjnych, zawsze wygląda dobrze, przez co robi niesamowite wrażenie.

Czym udekorować ścianę w salonie?

W klasycznych wnętrzach oraz w tych urządzonych w stylu prowansalskim lub skandynawskim bardzo ładnie wyglądają obrazy, lub grafiki na ścianach. Możesz też zamieścić zdjęcia swoich bliskich. Warto stawiać na piękne ramki, które będą dodatkową dekoracją. Ten pomysł na dekorację na ścianę w salonie cieszy się dużym uznaniem designerów. Pozwala wyrazić siebie oraz stworzyć niepowtarzalny projekt. We wnętrzach nowoczesnych oraz minimalistycznych dobrze wyglądają obrazy abstrakcyjne. Może to być jedna duża grafika lub parę mniejszych. Ściana wygląda estetycznie i atrakcyjnie. Innym rozwiązaniem jest stworzenie obrazów ze zdjęć na płótnie. Mogą to być portrety lub zdjęcia rodzinne. Można zakupić gotowe grafiki lub fototapety. Pięknie prezentują się pejzaże, motywy roślinne lub zwierzęce.

Jak ozdobić ścianę w salonie — cegła i panele

Cegła to bardzo uniwersalny sposób na stworzenie wyjątkowej i dekoracyjnej ściany. Podobnie jak stare deski na ścianie, cegła pasuje do każdego rodzaju wnętrza. Można ją dowolnie pomalować lub zostawić surową dekorację. Gotowe elementy można łatwo przykleić do ściany. Nowoczesnym i oryginalnym rozwiązaniem są trójwymiarowe panele. Ta nietuzinkowa dekoracja na ścianę w salonie jest niezwykle kreatywna. Panele mogą mieć różny kształt, kolor oraz rozmiar. Dają ciekawy efekt, mogą mieć nietypową strukturę przestrzenną. Niesamowicie wyglądają w dużych wnętrzach. Warto też dodatkowo je oświetlić. Dekory ścienne mogą pokrywać całą ścianę lub wybrane jej fragmenty — świetnie wyglądają pasy wyłożone panelami trójwymiarowymi. Nowatorską techniką zdobienia ścian jest też nakładanie betonu architektonicznego. Beton jest niebywale odporny na ścieranie, łatwo można utrzymywać go w czystości.

Ściana wygląda niesamowicie w pomieszczeniach wykończonych w stylu industrialnym. Szary beton bardzo dobrze komponuje się z drewnem, z metalem, ale też z roślinami. Możesz śmiało na takiej ścianie stworzyć małą, zieloną oazę. To jeden z łatwiejszych sposobów na to, jak ozdobić ścianę w salonie. Innym, prostym, ale efektownym pomysłem jest zastosowanie zdobień wykonanych ze sztukaterii. Sztukateria daje niezliczone możliwości, jeśli chodzi o aranżacje pomieszczeń. Można ją łatwo docinać i układać z niej fantazyjne wzory. Dodając do tego dekoracyjne obrazy lub lampy — stworzysz atrakcyjną ścianę.

Powrót na górę