Odszkodowania za błąd lekarski – jak go udowodnić i uzyskać?

Odszkodowania za błąd lekarski – jak go udowodnić i uzyskać?

W pracy, podróży czy w czasie zwykłego spaceru – wypadek może zdarzyć się każdemu. Konsekwencje w postaci utraty zdrowia, a czasem nawet życia bywają podstawą do ubiegania się o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Co prawda pieniądze nie wrócą zdrowia ani życia osoby poszkodowanej, jednak pozwolą pokryć koszty leczenia, rehabilitacji czy zrekompensować utracone zarobki. Polskie prawo nakazuje osobie chcącej uzyskać odszkodowanie udowodnić swoje racje. Przykładowo – jeśli dana osoba przewróciła się na nierównym i źle oświetlonym chodniku, materiałem dowodowym będą zdjęcia miejsca zdarzenia, oświadczenie świadka i dokumentacja medyczna potwierdzająca urazy będące konsekwencją upadku. Możliwe jest również dochodzenie roszczeń za błąd lekarski.

 

Czy wszystkie negatywne następstwa zabiegu bądź leczenia będą błędem medycznym?

Wdrożenie leczenia czy wykonanie zabiegu medycznego ma na celu uratowanie życia, poprawę zdrowia czy zmniejszenie cierpienia pacjenta. Jednak zazwyczaj wiąże się z możliwością wystąpienia powikłań. Pacjenci są o nich szczegółowo informowani, co potwierdzają własnoręcznym podpisem lub w inny, niebudzący wątpliwości sposób. Zatem nie każda negatywna konsekwencja zabiegu czy leczenia będzie błędem medycznym. Zoperowanie np. zdrowej nerki zamiast chorej lub pozostawienie w ciele pacjenta narzędzia czy chusty zabiegowej nie będzie budziło wątpliwości – to ewidentny błąd lekarza. Natomiast zakażenie ran w trakcie pobytu w szpitalu lub chociażby przecięcie moczowodu w trakcie laparoskopowego usunięcia pęcherzyka żółciowego nie będą sytuacją oczywistą.

Jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny?

W przytoczonych powyżej przykładach, wiedza osoby bez kierunkowego wykształcenia jest zazwyczaj niewystarczająca, aby wykazać, że doszło do błędu lekarskiego. Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych warto powierzyć np. specjalizującej się w takich sprawach kancelarii prawnej w Łodzi lub innym mieście. Udowodnienie racji jak również oszacowanie wysokości odszkodowania czy określenie podstawy prawnej do ubiegania się o rekompensatę za utratę zdrowia nie będzie stanowiło problemu dla doświadczonej kancelarii radcy prawnego z Łodzi. Prawnik może również skierować do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a opinię biegłego, sporządzoną w trakcie prowadzonego postępowania wykorzystać w celu udowodnienia racji klienta.

Gdzie kierować wniosek o wypłatę odszkodowania?

Prawo nakazuje posiadanie lekarzom wykupionej polisy OC, dlatego też roszczenia powinny być kierowane do towarzystwa ubezpieczeń, z którym została zawarta umowa. Ubezpieczyciel zleca wykonanie biegłego, które zazwyczaj wiąże się z koniecznością stawienia się poszkodowanego na komisję lekarską. W oparciu o wnioski, wydana zostaje decyzja o przyznaniu odszkodowania lub o odmowie. W obu przypadkach można wystosować odwołanie od wydanej decyzji, wnioskując o dopłatę lub przyjęcie odpowiedzialności i przyznanie odszkodowania. O ile decyzja wydana po analizie odwołania nie będzie satysfakcjonująca, pozostaje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Również w takiej sytuacji lepiej skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Powrót na górę