Opuchniecie limfatyczne nazywane jest inaczej „słoniowacizną”, ponieważ charakteryzuje się obrzękiem nóg i rąk do tego stopnia, że kończyny przypominają kończyny słonia. Jak pozbyć się limfy z nóg? Czym w ogóle jest spowodowany i jak można leczyć to schorzenie? Czy zatrzymanie wycieku limfy jest groźne?
Obrzęk limfatyczny – czym jest?
To schorzenie układu limfatycznego cechuje się zastojem limfy, co prowadzi w efekcie do nabrzmienia rąk i nóg. Tak zwana chłonka u osób zdrowych toczy się do naczyń chłonnych, a następnie spływa do węzłów chłonnych. U osób chorych dochodzi do owrzodzenia limfatycznego. Jej nieharmonijne przepływanie powoduje opuchliznę. Jest to dość bolesne i nieprzyjemne, gdyż limfa z biegiem czasu robi się twarda i może dojść do powstania ran. Człowiek ma wtedy problemy z poruszaniem się, a wykonywanie zwykłych codziennych zadań staje się uciążliwe. Może dojść także do licznych powikłań, zakażeń skóry. W najgorszym przypadku najprawdopodobniej dojdzie do rozwinięcia się nowotworu, a w najgorszym wypadku następuje amputacja kończyny.
Z jakiego powodu przy obrzęku limfatycznym tworzą się rany?
Rany zazwyczaj pojawiają się z powodu infekcji. Przyczyną ich powstawania może być nadmierna wilgoć, zakażenie grzybami w miejscu, gdzie powstał obrzęk. Na powierzchni opuchlizny, która jest naprawdę bardzo duża – drobne uderzenie, uraz, zadrapanie, a nawet lekkie otarcie powoduje uszkodzenie skóry i pojawia się rana. Jest to fachowo nazywane limfotokiem. W takich przypadkach rana goi się bardzo powoli. Wycieka z niej woda i jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji. Ważne jest, aby dbać o opuchnięte kończyny, by nie doszło do powikłań i niemiłych konsekwencji z nimi związanych.
Jakie są objawy powstawania obrzęku limfatycznego?
Pierwszym, najbardziej zauważalnym objawem jest wcześniej już wspominana opuchlizna. Zdarza się, że puchnie tylko jedna ręka, a w najgorszym przypadku wszystkie kończyny. Nie ważne, czy obrzęk jest delikatny. Powinien on skłonić do myślenia i trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zbyt duża opuchlizna doprowadzić może do niewydolności żylnej, może też dojść do obrzęku nóg z wyciekiem z rany, może pojawić się zapalenie węzłów chłonnych.
Przyczyny wycieku limfy
Jest tak naprawdę wiele przyczyn, które odpowiadają za powstanie obrzęku limfatycznego. Są to zazwyczaj wady wrodzone bądź nabyte. Tak zwane pierwotne przyczyny opuchlizny pojawią się raz na jakiś czas. Na powstanie obrzęku wpływ ma także zaburzenie rozwojowe, czyli nieprawidłowe rozwinięcie się naczyń limfatycznych. Choroby, które mają swój udział w powstaniu tego schorzenia, to zespół Milroya. Natomiast geneza nabytego wycieku limfy pojawia się przez niewydolność żylną czy po przejściu operacji. Są to zazwyczaj obrzęki pasożytnicze, spowodowane stanem zapalnym, występujące po przebytym urazie, pooperacyjne, reumatyzmie czy obrzęki żylno-limfatyczne.
Jak zatrzymać wyciek limfy?
Najważniejsze jest, aby pozbyć się chorób współistniejących. Niestety limfa powstała na skutek przyczyn pierwotnych nie jest chorobą, więc tak naprawdę nie jesteśmy w stanie jej wyleczyć. Jest to spowodowane predyspozycjami genetycznymi. Nie mamy na to wpływu. Tak więc jak pozbyć się limfy? Należy rozpocząć leczenie od fizjoterapii. Najlepszym sposobem jest drenaż limfatyczny. Obecnie takie urządzenie spotykane jest także w salonach kosmetycznych. Pobudza się w ten sposób aktywność naczyń i przepływ limfy. A jak pozbyć się limfy z nóg?
Polecana jest kompresoterapia. Jest to weryfikowane uciskanie obrzęku za pomocą elastycznych bandaży. Większość metod na zatrzymanie wycieku limfy prowadzonych jest pod bacznym okiem lekarza. Mowa tu na przykład o limfolaserze. Bardzo zaawansowane stadium obrzęku podlega już pod zabieg chirurgiczny, w którego czasie wycinana jest część obrzęku. Ważne jest też, aby dbać o higienę skóry w miejscu, gdzie pojawia się opuchlizna, by nie doprowadzić do zakażenia. Jet to dość poważna przypadłość i niestety w większości przypadku bolesna.