Do czego służą kontenery samowyładowcze?

Do czego służą kontenery samowyładowcze?

Kontenery są często stałym wyposażeniem magazynów, hal przemysłowych i sklepów. Występują one w wielu wariantach, mogą być ściśle dopasowane do konkretnych funkcji. Wybór odpowiedniego kontenera jest ważny, ponieważ przekłada się bezpośrednio na efektywność pracy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie kontenerów, które mają funkcję automatycznego przechyłu i rozładowywania.

Kontenery samowyładowcze – rodzaje

Kontenery samowyładowcze są ważnym elementem wyposażenia firmy, pomagają w segregacji i porządkowaniu firmowych odpadów. Występują w wielu wariantach objętościowych i konstrukcyjnych. Ze względu na rodzaj konstrukcji można wyróżnić między innymi:

  • Kontenery samowyładowcze-wywrotki przeznaczone są do przewożenia materiałów o dużych gabarytach oraz metalu, żwiru, cementu i drewna. Służą także do transportu różnego rodzaju materiałów sypkich oraz przemysłowych. Tego typu kontenery są zazwyczaj przystosowane do współpracy z wózkami widłowymi.
  • Kontenery samowyładowcze z wmontowanym systemem dolnego opróżniania – zastosowanie takiej konstrukcji sprawia, że cały proces transportu oraz skutecznego zarządzania odpadami przebiega bardzo sprawnie. Mechanizm dolnego opróżniania otwiera się i zamyka samoczynnie. Kontenery z tym systemem mają zazwyczaj wbudowany mechanizm ręcznego otwierania i zamykania, mogą być transportowane za pomocą wózków widłowych oraz są przystosowane do układania towarów w sztaple.
  • Kontenery samowyładowcze-wywrotki kołowe, są wykorzystywane w miejscach, gdzie zachodzi potrzeba częstego przewożenia materiałów sypkich i odpadów. Kontener z kołami charakteryzuje się dużą mobilnością, z mniejszym ładunkiem może być przetransportowywany ręcznie. Jest zazwyczaj wyposażony w dwa koła stałe z przodu i dwa koła skrętne z tyłu, które ułatwiają sterowanie. Tego typu kontenery są często stosowane w dużych halach przemysłowych i hurtowniach. Tego typu mobilne kontenery samowyładowcze są często wykorzystywanym rozwiązaniem na placach budowy do przewożenia sprzętu, ziemi, narzędzi i innych niezbędnych w tym miejscu ładunków.
  • Kontenery samowyładowcze zaopatrzone w pokrywy górne ułatwiają przewożenie ładunku, służą do gospodarowania odpadami i transportu delikatnych ładunków. Pojemniki tego typu mogą mieć gabaryty wynoszące od 150 do 2500 litrów. Pokrywa, która wystaje poza obręb kontenera, zabezpiecza ładunek, można wówczas napełnić go do pełna, nie obawiając się, że część ładunku się wysypie albo wypadnie. Pojemnik wyposażony jest także w miejsce na widły, dzięki czemu może być transportowany za pomocą wózka widłowego.

Konstrukcja wszystkich kontenerów samowyładowczych jest zazwyczaj lejkowata, co umożliwia zawartości swobodne wysuwanie się na zewnątrz. Taka konstrukcja jest szczególnie przydatna w przypadku przewożenia materiałów sypkich. Wielkość kontenera powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz wielkości pomieszczenia, w którym ma być zastosowany.

Kontenery samowyładowcze – właściwości

Kontenery samowyładowcze mają trwałą i solidną konstrukcję, blacha jest wzmocniona pionowym żebrowaniem. Ochronę przed rdzewieniem zapewnia zewnętrzna warstwa ocynkowana i malowana proszkowo. Kółka dobiera się w zależności od charakteru podłoża, mogą być wykonane z poliuretanu, poliamidu, gumy elastycznej albo termoplastycznej. Pojemniki możesz dobrać wymiarami indywidualnie do konkretnych potrzeb. Optymalnym wyborem jest kontener o mniejszych gabarytach, zajmuje on wówczas mniej przestrzeni i pozostaje bardziej komfortowy w użytkowaniu. Kontenery samowyładowcze mogą być zaopatrzone dodatkowo w kurek spustowy, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Przy jego pomocy można odprowadzać ciecze, a to w znacznym stopniu poszerza zakres ich wykorzystania. Mechanizm przechyłu może być obsługiwany ręcznie albo automatycznie. Wariant automatyczny w dużym stopniu oszczędza czas oraz siłę ludzkich mięśni. Po wyłączeniu blokady kontener samoczynnie się otwiera i po opróżnieniu powraca do pozycji wyjściowej.

 

 

Powrót na górę