Concierge – kim jest i czym się zajmuje?

Concierge – kim jest i czym się zajmuje?

Historia zawodu concierge sięga jeszcze średniowiecza. Osoba zatrudniona na tym stanowisku była odpowiedzialna przede wszystkim za zapalanie świec we wszystkich komnatach w zamku. Może się nam wydawać, że było to proste zadanie. Jednak nic bardziej mylnego. Jak rozwijał się zawód concierge na przełomie lat? Czym zajmuje się dzisiaj? Kim jest travel concierge? Chcesz się dowiedzieć? Przeczytaj ten tekst!

Krótka historia zawodu concierge

Średniowieczne zamki były okazałych rozmiarów, a między komnatami ciągnęły się długie korytarze. Concierge miał w obowiązku zapalać w każdym pomieszczeniu określoną liczbę świec i dbać o to, aby nie zgasły. Zwłaszcza jeśli w zamku odbywały się jakieś istotne wydarzenia. Było to o tyle skomplikowane zadanie, że wymagało sporo czasu oraz orientacji przestrzennej. Dopiero w XX wieku concierge przestał zajmować się świecami, a zaczął ludźmi. Zatrudniany był głównie w hotelach, gdzie pełnił funkcję osoby od wszystkiego. Choć początkowo jego zadaniem było wyłącznie witanie gości, to wraz z upływem czasu przybyło mu obowiązków. Dotyczyły one przede wszystkim zaspokajania potrzeb gości związanych z pobytem w hotelu oraz noclegiem.

Kto to jest concierge dziś?

Concierge, czyli w Polsce konsjerż, to zawód niezbyt znany. Mimo to w niektórych sektorach gospodarki ta profesja nadal funkcjonuje i doskonale się sprawdza. Dlatego też ciężko jest znaleźć jednoznaczną definicję konsjerża jako zawodu. Można się z nim spotkać, chociażby w niektórych hotelach. W tym wypadku zadania concierge podobne są do tych sprzed lat. Może jednakowo witać gości, zajmować się ich meldunkiem czy spełniać ich potrzeby związane z pobytem w hotelu np. udzielenie informacji turystycznej.

Concierge można zatrudnić także prywatnie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które nie mają czasu zajmować się domowymi obowiązkami przez wzgląd na pracę lub prowadzone interesy. Co robi konsjerż prywatny? To proste wykonuje wszystkie zadania. Oczywiście w zależności od tego, do czego został zatrudniony. Zadania concierge prywatnego są często bardzo rozległe. Może zajmować się dziećmi, pilnować porządku w domu, kontrolować systematyczność opłacania rachunku czy dbać o organizację istotnych wydarzeń.

Co ciekawe, zawód concierge sprawdza się też w przedsiębiorstwach. Do jego zadań należy przede wszystkim odciążenie pracowników, tak aby mogli się skupić na najważniejszych obowiązkach. Konsjerż w firmie zajmuje się wszystkimi sprawami, nie tylko stricte związanymi z biznesem. Może chociażby odebrać dzieci ze szkoły czy zrobić zakupy. Dzięki niemu pracownik przedsiębiorstwa będzie mógł dokończyć swoje zadanie bez zbędnego rozpraszania.

Kto to jest concierge travel?

Travel concierge jak sama nazwa mówi, jest związany z podróżami. W głównej mierze odpowiedzialny jest za organizację wakacji według wyraźnie ustalonych wytycznych. To osoba, która chce wyjechać i zatrudnia travel concierge, określa, czego oczekuje od wypoczynku, w jakim terminie ma się odbyć, jakie dodatkowe atrakcje muszą znaleźć się w hotelu oraz czy potrzebny będzie transport. Co więcej, travel concierge może też sprawdzić i zorganizować atrakcje w okolicy hotelu w zależności od preferencji. Osoba zatrudniona na tym stanowisku może nie tylko zaplanować wakacje, ale także podróż służbową. Zadania concierge dotyczyć będą organizacji transportu, noclegu czy imprezy integracyjnej. Wszystko zależne jest od tego, w jakim celu zostanie zatrudniony i czego będzie od niego oczekiwał pracodawca.

Zawód concierge jest bardzo wymagający. Osoba na tym stanowisku musi cechować się przede wszystkim empatią, umiejętnością słuchania, kreatywnością i zdolnościami organizacyjnymi, a także wielozadaniowością. Tylko dzięki tym cechom będzie mógł sprostać wymaganiom przełożonego. Niemniej ważne jest posiadanie znajomości w różnych sektorach. Pozwolą mu one na załatwienie spraw, które dla innych wydają się niemożliwe. W Polsce zawód konsjerża zyskuje coraz większe uznanie.

Powrót na górę