Jak dobrze oznakować parking?

Każdy parking wymaga odpowiedniego rodzaju oznakowania, przy pomocy znaków pionowych oraz poziomych. Dzięki odpowiednio dobranym i ulokowanym oznaczeniom w znacznym stopniu minimalizujemy ryzyko wystąpienia stłuczki. Odpowiednie oznakowanie umożliwia płynność jazdy po parkingu i zapobiega sytuacjom, w których jeden pojazd blokuje pozostałe, uniemożliwiając im odjazd z parkingu. 

Problem z parkowaniem pojazdów w większych miastach i zatłoczonych miejscach

 

Na szczególną uwagę zasługują parkingi znajdujące się miejscach większego natężenia ruchu, takich jak centrum miasta czy galeria handlowa. Zwykle w tego rodzaju miejscach rotacja samochodów jest sporo, co dodatkowo zwiększa ryzyka zderzenia się dwóch pojazdów. Niezależnie od tego, czy parking jest naziemny, poziomowy, strzeżony, czy niestrzeżony, odpowiednie oznakowanie parkingu, sprawia, że jego użytkownicy korzystają z tego miejsca bez zbędnych przeszkód. Znalezienie odpowiedniego miejsca parkingowego w większych miastach, w godzinach szczytu, to obecnie nie lada wyzwanie. Podczas gdy pojazdów z roku na rok jest coraz więcej, liczba miejsc na parkingach nie wzrasta proporcjonalnie, dlatego nikogo z nas nie powinien dziwić fakt zatłoczonych parkingów.  Dobre oznakowanie parkingu powinno zawierać wyraźne znaki poziome oraz pionowe, umieszczone w taki sposób, aby prowadzący pojazd kierowca, nie miał wątpliwości co do tego, że miejsce, w którym zaparkuje swoje auto, jest dozwolone, a po powrocie do samochodu nie będzie czekała na niego niespodzianka w postaci mandatu.  

Jasne i klarowne oznakowanie parkingów, ruch jednokierunkowy 

Oznakowanie parkingów powinno umożliwić bezpieczne oraz bezkolizyjne poruszanie się po wyznaczonym terenie. W przypadku parkingów wielopoziomowych istnieje ryzyko wjechania na niego pod prąd, dlatego w przypadku tego typu parkingów bardzo ważne będzie rozlokowanie odpowiednich znaków, które zapobiegną ewentualnej stłuczce.  Na parkingach powinniśmy w miarę możliwości stosować ścieżki jednokierunkowe, oznakowane wcześniej przygotowanymi znakami poziomymi. Co więcej, znaki powinny być również umieszczone w miejscach skrzyżowań oraz przy wjazdach na wyższe piętra, co zapewni dodatkowe bezpieczeństwo i komfort uczestnikom ruchu. 

Nowoczesne parkingi – oznakowanie  

Na nowocześniejszych parkingach wprowadza się automatyczne liczniki miejsc, które pozwalają kierowcom na komfortowe odszukanie wolnej przestrzeni i zaparkowanie swojego pojazdu. Wyświetlacze umieszczone są przy każdym wjeździe i informują nas, ile wolnych miejsc pozostało na parterze lub piętrze. Dobrym rozwiązaniem będą także dwukolorowe diody, dzięki którym z daleka można zobaczyć, gdzie znajduje się wolne miejsce. Czerwony kolor będzie w tym wypadku oznaczał pozycje zajęte, a zielony miejsca wolne. Pomocne może okazać się także odpowiednie rozrysowanie miejsc parkingowych, dzięki któremu uniknie się bezowocnego krążenia po terenie całego parkingu w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca.   

Odpowiednia widoczność i trwałość oznakowania

Decydując się na odpowiednie oznakowanie, warto zwrócić uwagę na trwałość poszczególnych znaków. Oznakowanie parkingu powinno być odporne na ścieranie, szczególnie w przypadku znaków poziomych, gdyż podłoże parkingu jest przestrzenią dość mocno eksploatowaną. Przy pomocy widocznego oznakowania pionowego i poziomego, wykonanego przy pomocy dobrej jakości materiałów, parking nie będzie musiał być odświeżany i odmalowywany każdego roku. Właściwe oznakowanie parkingu musi być dobrze widoczne także w nocy, dobrym rozwiązaniem w tym wypadku są farby z domieszką odpowiednich substancji odblaskowych, zapewniających lepszą widoczność. Należy pamiętać o tym, że wielkość miejsca parkingowego musi być dopasowana do różnych rozmiarów pojazdów, zarówno samochodów terenowych, jak i minibusów. Znaki pionowe, stanowiące oznakowanie parkingu powinny być kompatybilne ze znakami poziomymi i tworzyć jedną, zgraną całość. Oznakowanie parkingu powinno być jasne i czytelne dla kierowców, nie powinno budzić żadnych wątpliwości. 

 

 

 

Powrót na górę