WMA – co to jest?

Wiele osób może nie potrafić poprawnie rozwinąć skrótu WMA, ponieważ nie jest on zbyt często używany. Z angielskiego to Windows Media Audio, a dokładniej oznacza on format kompresji dźwięku. Według założeń osoby, która go stworzyła, miał za zadanie konkurować z MP3, który jest bardzo popularny na całym świecie. To rozwiązanie zostało wynalezione przez firmę Microsoft będącą światowym potentatem, jeżeli chodzi o tworzenie dobrych programów dla użytkownika komputera.

Co to WMA i do czego ten program jest przydatny?

Wiedząc już, co oznacza skrót WMA, można przejść do kwestii, dlaczego warto korzystać z tego formatu. Te pliki nie zawierają dokładnej i oryginalnej informacji. W procesie kodowania wykorzystuje się w tym przypadku stratną kompresję. W czasie jej przebiegania dochodzi do częściowej utraty oryginalnej informacji. Do oryginalnych plików mogą należeć te, które są zapisane na płycie CD lub przy pomocy bezstratnie skompresowanego formatu FLAT.

Program Windows Media Audio posiada również inne rozszerzenia, które są ukryte pod takimi skrótami jak WMA Lossles,  WMA Voice, czy WMA Pro. Jednak nie są one do końca kompatybilne z podstawową wersją. Proces ich dekodowania jest jednak niezmienny, dlatego ten program nie ma problemów z obsłużeniem każdego pliku. Nie ma w nim również żadnych zabezpieczeń, które miałyby za zadanie chronić treści przed ich kopiowaniem.

Dlaczego program WMA zyskał taką popularność na całym świecie?

Wiedząc już, co to jest WMA, trzeba się zastanowić, dlaczego ten program jest tak popularny na całym świecie. Przede wszystkim został stworzony przez firmę Microsoft, co powoduje, że wielu ludzi korzysta z niego, ponieważ cenią działania tej marki oraz jej wpływ na rozwój technologii. Wiadomo, jak popularne na świecie są systemy operacyjne tego przedsiębiorstwa – każdego dnia pracują na nich miliony użytkowników.

Duży atut tego formatu WMA stanowi fakt, że jest obsługiwany przez wiele programów. Tak samo można z niego korzystać, gdy używasz przenośnych i stacjonarnych urządzeń, które służą do odtwarzania muzyki. Według przedstawicieli firmy Microsoft format WMA cechuje się bardzo dobrą jakością i ma większą przepustowość bitów niż konkurencyjny MP3. Dlatego Windows Media Player teoretycznie wydaje się bardziej nowoczesnym rozwiązaniem niż popularniejszy od niego format, który wypada gorzej. WMA obsługuje przepływność do 24 bitów. Ponadto przy jego pomocy można zmniejszyć rozmiar pliku, ponieważ umożliwia pominięcie dźwięków, które są niesłyszalne dla ucha człowieka – to bardzo duży atut Windows Media Player.

W tej chwili istnieje mnóstwo programów, w których można otworzyć plik WMA. Wśród polecanych aplikacji widnieją przede wszystkim: Google Chrome, Media Player Classic, VLC Media Player czy IrfanView 4.60. To ogromny atut, że format jest obsługiwany przez wiele programów. Sporo osób używa go, ponieważ zależy im na tym, aby odtworzony dźwięk był czysty, przyjemnie się słuchało, a słyszalność wszystkich słów oraz instrumentów, które zostały użyte w czasie wykonywania utworu, pozostawała na doskonałym poziomie.

Jak dokładnie uruchomić plik WMA na komputerze?

Znając nieco lepiej format WMA, co to jest i dlaczego warto go wykorzystywać, pewnie chcesz wiedzieć, jak otworzyć taki plik na komputerze. W takim przypadku wystarczy, że klikniesz ikonę pliku zapisanego w tym rozszerzeniu. W momencie, gdy jest on dobrze skojarzony z programem obsługującym ten format, to nastąpi otwarcie. Nieraz zdarza się jednak, że plik WMA nie został do końca połączony z odpowiednim oprogramowaniem. W takiej sytuacji musisz kliknąć ikonę pliku prawym przyciskiem myszy, wybrać opcję “otwórz za pomocą”, a następnie odszukać na liście właściwy program. Dzięki temu plik o takim rozszerzeniu będzie otwierał się automatycznie po naciśnięciu odpowiedniej ikony na pulpicie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat WMA, to powinieneś znaleźć sporo informacji na stronie internetowej https://inlogica.com/produkty-i-uslugi/wma/. To właśnie tam zapoznasz się ze szczegółami dotyczącymi plików w tym formacie.

Powrót na górę