Uszkodzona opona w ciągniku rolniczym – co robić?

Uszkodzona opona w ciągniku rolniczym – co robić?

Ciągniki rolnicze pracują często w ciężkich warunkach, w których o uszkodzenie opony nie jest trudno. Niestety taka sytuacja, jak można się domyślić, jest dość problematyczna. Wymiana ogumienia w ciągnikach rolniczych nie jest bowiem tania. Na szczęście czasem takie uszkodzenie można naprawić samodzielnie. Warto zatem wiedzieć, kiedy konieczna jest wymiana uszkodzonej opony w ciągniku, a kiedy można ją naprawić i jak to zrobić.

Jakie są częste przyczyny uszkodzenia opony w ciągniku rolniczym?

Opona w ciągniku rolniczym może zostać uszkodzona z różnych przyczyn. Przyczyną może być najechanie na jakiś ostry przedmiot lub po prostu zużycie ogumienia. Wśród innych częstych przyczyn wskazać można jeszcze na przeładowanie ciągnika. Jazda ze zbyt ciężkim ładunkiem może doprowadzić do przegrzania ogumienia, a tym samym do jego pęknięcia. Często przyczyną uszkodzenia jest również zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie w oponach, co również może doprowadzić do przebicia. Wspomnieć można jeszcze o samym wieku opony. Nie da się ukryć, że im jest ona starsza, tym bardziej jest podatna na uszkodzenie. Niezależnie jednak od przyczyny, uszkodzona opona zawsze wymaga szybkiej naprawy lub wymiany.

Naprawa opony ciągnikowej – kiedy jest możliwa?

Jak wspomniano, wymiana opony w ciągniku rolniczym jest dość sporym wydatkiem. Na szczęście często taką oponę można jeszcze naprawić. Kiedy jest to możliwe? Oponę często można naprawić w przypadku jej przebicia bądź rozcięcia czoła opony. W tym drugim przypadku istotne jest jednak, aby rozcięcie nie było zbyt rozległe. Aby takie uszkodzenie naprawić, zastosować można wkład diagonalny, łatkę bądź kołek. Jeśli chodzi o przebicie opony, to takie uszkodzenie można bez problemu naprawić, jeśli dziura ma średnicę nie większą niż 5 mm. Wówczas wulkanizator prowadzi sobie z taką sytuacją. W przypadku opony ciągnikowej często dochodzi także do uszkodzenia jej boku. Taką usterkę również można naprawić, jednak pod warunkiem, że jest to niewielkie przebicie punktowe. Jeśli uszkodzenie jest większe, wówczas konieczna będzie wymiana opony w ciągniku. W kontekście naprawy opon podkreślić trzeba, że wszystkie komponenty, które są do tego potrzebne, nabywać trzeba w sprawdzonych sklepach. Ciekawą ofertę znaleźć można na stronie https://agri-truck.pl/pl/1308-opony-dętki. To gwarancja tego, że kupuje się produkty dobrej jakości.

Na czym polega naprawa opony metodą Tap Rap?

Dziś dość powszechną metodą naprawy uszkodzeń w oponie ciągnikowej stosowaną przez zakłady wulkanizacyjne jest Tap Rap, inaczej określana jako naprawa na gorąco. Metoda ta polega na przeprowadzeniu rekonstrukcji opony w tym miejscu, w którym została uszkodzona. Przy zastosowaniu tej metody dochodzi do odzysku ogumienia, które klasyfikowane było jako nienadające się do dalszego użytku. Dzięki metodzie Tap Rap miejsce, w którym doszło wcześniej do uszkodzenia, odzyskuje swoją wytrzymałość i elastyczność. Opona prezentuje się jak nowa i jazda z jej użyciem jest całkowicie bezpieczna. Metoda Tap Rap stosowana jest w przypadku opon radialnych i diagonalnych. W pierwszym przypadku są to opony opierające się na karkasie ze stalowych linek. W drugim przypadku są to opony z karkasem tekstylnym i siatką opasania. Dodać tu trzeba, że w przypadku naprawy na gorąco wkład zawsze dostosowywany jest do kształtu i budowy konkretnej opony. Dzięki temu zachowuje ona swoje pierwotne właściwości.

Wymiana opony w ciągniku – kiedy jest konieczna?

Nie zawsze naprawa uszkodzonej opony w ciągniku rolniczym jest możliwa. Jeśli uszkodzenie jest bardzo duże wówczas albo nie można go naprawić, albo taka naprawa finansowo nie ma sensu. Przykładem takiego uszkodzenia jest przecięcie ogumienia, które w konsekwencji doprowadza do pęknięcia boku opony bądź powstania w nim wybrzuszenia. W takim przypadku konieczna jest wymiana opon w ciągniku rolniczym. Opony nie warto również wymieniać, kiedy jest już stara i sparciała. Nawet jeśli się ją naprawi, to liczyć trzeba się z tym, że wkrótce znów dojdzie do jej uszkodzenia.

Powrót na górę