Tokarstwo – co to jest?

Współczesny przemysł to ciągłe zmiany i dostosowywanie się do aktualnych potrzeb rynkowych. Aktualnie istnieje ogromne zapotrzebowanie na precyzyjnie i jakościowo wykonane elementy z metal. Dziedzina zajmująca się tym profesjonalnie to właśnie tokarstwo. Tokarz więc jest specjalistą w obróbce metalu i innych twardych tworzyw. Przy swojej pracy wykorzystuje specjalistyczne maszyny oraz narzędzia. Współczesne zakłady tokarskie mogą pracować szybko i efektywnie, tworząc w efekcie produkty najwyższej jakości.

Tokarstwo — co to jest w praktyce?

Tłumacząc najprościej, tokarstwo polega na obróbce twardych tworzyw, takich jak:

  • stal
  • żeliwo
  • mosiądz
  • brąz
  • metale nieżelazne.

Do tego celu korzysta się z metody skrawania. Doświadczony tokarz potrafi nadać nie tylko dowolny kształt, ale również rozmiar obrabianego obiektu przy jednoczesnej dbałości o minimalne straty materiału. Najpierw tokarz nadaje obrabianemu materiałowi zaplanowany kształt i rozmiar, by później go wyszlifować. Ten etap umożliwia uzyskanie bardzo gładkich krawędzi oraz powierzchni danemu obiektowi.

Tokarstwo — co to jest?

Do podstawowych narzędzi tokarzy możemy zaliczyć współczesne tokarki. Występują one w wielu wariantach, które dostosowane są do obróbki nawet najcięższych elementów. Popularne są tokarki karuzelowe, tarczowe i uchwytowe. Współcześnie używane tokarki są maszynami obsługiwanymi numerycznie. Pozwalające na pracę nie tylko efektywną, ale także niezwykle precyzyjną. Tokarki i centra tokarskie to wiele zastosowań w procesie produkcyjnym. Umożliwiają tworzenie zaokrąglonych części, a także komponentów w różnych rozmiarach. Części toczone nierzadko stanowią jedynie fragment ostatecznego układu albo podzespołu. Należą do nich przykładowo sworznie tłoków silnika samochodowego, złącza rurociągów podwodnych, czy nawet śruby medyczne stosowane przez chirurgów.

Co to jest tokarstwo? Materiały obrabiane przez tokarzy

Używając tokarki, możemy skrawać wiele różnych surowców. Nie tylko metali, takich jak stal nierdzewna, mosiądz lub miedź, ale też złożone materiały — nawet nadstopy, takie jak Inconel. Popularne stało się też włókno węglowe, które powszechnie wykorzystuje się przy produkcji podzespołów lotniczych. Nowoczesna tokarka może również służyć do przeprowadzania innych operacji. Przykładowo do frezowania pryzmatycznych albo prostopadłościennych elementów. Detal jest wówczas nieruchomy, a narzędzie w tym czasie skrawa. Maszyny frezarsko-tokarskie mogą wykonywać różne operacje na jednym elemencie lub detalu.

Maszyny szwajcarskie w tokarstwie

Co prawda tokarki typu szwajcarskiego już wiele lat temu zostały przejęte od zegarmistrzów do wykonywania innych prac. Mimo to wciąż stosuje się je w tej branży. Inny przemysł, który często korzysta z tokarek typu szwajcarskiego, jest przemysł medyczny, gdzie śruby chirurgiczne oraz narzędzia wytwarza się z dbałością o każdy szczegół. Ponadto ten typ maszyn odnajduje swoje zastosowanie w:

  • Przemyśle lotniczym
  • Przemyśle elektronicznym i elektrotechnicznym
  • Przemyśle motoryzacyjnym
  • Przemyśle obronnym

Usługi tokarskie w Rzeszowie — kto powinien skorzystać?

Usługi tokarskie dedykowane są zwłaszcza przemysłowi maszynowemu, elektronicznemu i motoryzacyjnemu. Duża część zakładów produkcyjnych ma w posiadaniu swoje własne zaplecze warsztatowe, które służy obróbce metali. Pamiętajmy jednak, że niezwykle istotne jest wybieranie doświadczonych zakładów tokarskich. Szczególnie jeśli wymagamy estetycznego i profesjonalnie prezentującego się efektu.

Jak znaleźć doświadczony zakład tokarski? Potrzeby rynkowe wciąż rosną, dlatego powstaje coraz większa liczba zakładów tokarskich. Jak jednak wybrać ten, któremu warto zaufać i tym samym powierzyć swój projekt? Polecamy zorientować się w pierwszej kolejności, czy dana firma ma odpowiednie doświadczenie, szeroką, wciąż rozwijającą się ofertę, a także, czy jest otwarta na potrzeby swoich klientów. 

Powrót na górę