Sofa czy narożnik do salonu – co wybrać?

Sofa czy narożnik do salonu – co wybrać?

Kanapa musi być wygodna. Nie można w tej kwestii iść na ustępstwa. Kanapa to mebel, na którym przyjmuje się gości, a także odpoczywa po ciężkim dniu pracy. Tutaj można rozsiąść się z całą rodziną, oglądając seriale lub filmy familijne. Na kanapie można czytać książkę, pracować na komputerze, a nawet zrobić sobie drzemkę. Projektując swój salon, koniecznie trzeba zastanowić się co wybrać – sofę czy narożnik?

Jak wybrać mebel do salonu?

Koniecznie trzeba zastanowić się, jaką ma pełnić główną funkcję. Do czego ma służyć oraz ile miejsca jest w salonie. Który mebel sofa czy narożnik zmieści większą ilość osób oraz na której lepiej się śpi? Który mebel jest bardziej funkcjonalny, a który bardziej designerski? Czy będą bardziej pasowały meble włoskie klasyczne, czy nowoczesne i designerskie?

Podstawowa różnica między sofą i narożnikiem

Który mebel zmieści więcej osób? Wybierając kanapę, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, ile osób każdego dnia będzie z niej korzystać. Czy często będą podejmowani goście i w jakich ilościach. Jeśli chodzi o ilość miejsc, to najlepszy będzie narożnik, który jest zawsze większy niż sofa, tu usiądą 4 osoby a na narożniku nawet 6. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwiązanie, być może układ salonu pozwoli na postawienie dwóch sof lub nawet trzech.

Zastanawiając się co do salonu narożnik czy sofa, należy wziąć pod uwagę wszystkie swoje potrzeby. Zamiast tłoczyć się na jednym narożniku lepiej zainwestować w dwie eleganckie sofy. Taki układ sprzyja rozmowom, a na narożniku wygodniej ogląda się telewizje.

Z jakimi meblami łączyć kanapę?

Wybierając masywny i u duży narożnik ciężko dobrać dodatkowe fotele lub inne meble. Sofy zazwyczaj współpracują z innymi meblami, tworząc zestawy, dzięki temu można dopasować fotele do stylu i koloru sofy. Stolik kawowy doskonale wygląda między dwoma sofami. Zestaw mebli wygląda o wiele bardziej ekskluzywnie niż każdy mebel z innej serii.

Narożnik ma taką zaletę, że można go rozłożyć i spokojnie przyjąć na noc gości lub spać na nim każdej nocy. Producenci tworzą niezwykle wygodne narożniki, które mają także funkcje chowania pościeli. Stylowy narożnik do salonu szybko może zmienić się w pełnowymiarowe łóżko.

Narożnik czy sofa do salonu?

Jeśli salon pełni także funkcje sypialni, to wybór jest prosty, narożnik idealnie wkomponuje swoje funkcje w potrzeby domowników. Jeśli jednak design ma większe znaczenie, lepiej pobawić się formą, wybierając sofy. Choć spanie na nich nie należy do najwygodniejszych, to w ciągu dnia spełniają wszystkie swoje funkcje, a do tego dopasowują się do panujących trendów. Są niezwykłą ozdobą salonu. Narożnik jest zaprojektowany w ten sposób, że najlepiej komponuje się w rogu salonu. W innych miejscach wygląda nieciekawie. Narożnik doskonale wkomponuje się w róg pomieszczenia, jednak od razu przytłoczy wnętrze. Sofa będzie delikatniejsza, ale pomieści się na niej mniej osób.

W każdym domu wybór będzie inny, dla jednych ważniejsza jest funkcjonalność, a dla innych design. Każdy dom ma innych użytkowników i swoje potrzeby. Należy zastanowić się, czy salon ma pełnić też rolę pokoju gościnnego i ma posiadać mebel z funkcją spania. Wszystko zależy też od wielkości salonu oraz aranżacji całego pomieszczenia.

Wady i zalety

Każda kanapa ma swoje wady i zalety, co więcej w jednym domu wielkość kanapy będzie wadą a w innym wręcz przeciwnie zaletą. Dlatego każdy wybór powinien być przemyślany i dopasowany do własnych indywidualnych potrzeb domowników. W dużym pomieszczeniu narożnik będzie pasował doskonale, choć dwie sofy będą wyglądały designersko. Małe mieszkania często potrzebują dodatkowej funkcji spania, którą da tylko narożnik.

Niezależnie od wyboru stylu kanapy warto zwrócić uwagę na materiał, którym jest ona obita. Tkanina powinna być miła w dotyku i jednocześnie plamoodporna. Jasne kanapy są optycznie większe, lecz bardziej narażone na zabrudzenia. Ciemna kanapa będzie świetną funkcjonalną dekoracją pomieszczenia, a w przypadku wylania czegoś wystarczy przetrzeć ściereczką i dalej można z niej korzystać. Kanapa jest doskonałym miejscem relaksu dla każdego z domowników.

Powrót na górę