Samochód ze Szwecji – jak sprowadzić?

Czy auto ze Szwecji może okazać się ciekawą propozycją dla Polaka? Oczywiście, że tak. Może to fakt, że na polskim rynku motoryzacyjnym nie brakuje ciekawych propozycji, ale w Szwecji mogą one być jeszcze bardziej ciekawe. Tym bardziej, że skandynawskie auta kojarzą się bardziej z naprawdę dobrym stanem technicznym. Ale jak sprowadzić auto ze Szwecji? Pytanie, na jakie należy znaleźć odpowiedź, aby mieć pewność jak postępować ze skandynawskimi pojazdami.

Dobre samochody do sprawdzenia

Decydując się na zakup samochodu ze Szwecji, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że każdy potencjalny pojazd trzeba będzie sprawdzić. Informacje odnośnie tego, jak również ciekawe wskazówki, można znaleźć m.in. na stronie https://podsluchyonline.pl/jak-sprawdzic-auto-sprowadzone-ze-szwecji/. Dzięki temu, że dokona się tego sprawdzenia, będzie można uzyskać m.in. informacje odnoszące się do tego:

 • ilość faktycznych właścicieli pojazdów – chociaż sam sprzedawca często zarzeka się, że wcale nie było ich tak dużo,
 • rodzaj właścicieli – klienci indywidualni/przedsiębiorstwa,
 • pojazd bezwypadkowy – czy też wręcz odwrotnie, jedna z informacji, którą wszyscy właściciele z wielką dokładnością wolą zataić,
 • przebieg – chyba wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że liczniki można cofać,
 • ubezpieczenie – czy jest ono aktualne, czy już dawno wygasło.

Szwedzki samochód w Polsce

Samochód ze Szwecji będzie dobrze sprawował się na polskich ulicach. Trzeba być jednak świadomym tego, że sprowadzenie pojazdu związane jest z dodatkowymi kosztami. Nie jest tu tylko mowa o cenie zakupu, ale o:

 • paliwo – nawet, jeżeli samochód przyjeżdża na lawecie, to i tak trzeba będzie ją zatankować.
 • koszty promu – w ten sposób najczęściej transportowane są pojazdy do Polski. Szacunkowy koszt za prom to ok. 400 zł za jeden pojazd.
 • akcyza za samochód – uzależniona jest od pojemności silnika. Ciekawostką jest to, że samochody elektryczne akcyza wynosi 0%.
 • przegląd techniczny w Polsce (konieczność!) – koszt ok. 1000 zł.
 • tłumaczenie dokumentów – wymóg konieczny, aby móc dopełnić wszelkiego rodzaju formalności w Polsce.
 • opłaty rejestracyjne w Polsce – ok. 300 zł.

O czym nie można zapomnieć?

Auto ze Szwecji będzie można zarejestrować w Polsce bez żadnego problemu. Jeżeli posiada się odpowiednie dokumenty, śmiało będzie można udać się do urzędu. Trzeba mieć jednak na względzie to, że do rejestracji auta ze Szwecji potrzebne będą dwie części rejestracji samochodowej od poprzedniego właściciela. Dostępne są one w kolorach żółtych i niebieskich. Tutaj mogą pojawić się pewne problemy, ponieważ żółta tablica potrzebna jest Szwedowi do wyrejestrowania samochodu z urzędu. Nowy nabywca musi upewnić się więc, że Szwed wyrobił nowe dokumenty i tablice, aby można było bez żadnego problemu wyjechać z kraju do Polski.

Opłacalny zakup

Kupno auta ze Szwecji okazać się może nie lada opłacalnym zakupem. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę dodatkowe koszta, jakie trzeba będzie zapłacić po drodze. Dlaczego? Ponieważ Szwedzi to naród, który naprawdę jeździ bardzo ostrożnie. Jest to spowodowane mandatami, jakie można otrzymać za przekroczenie obowiązujących prędkości. Tam za przejazd powyżej 15 km/h powyżej ustalonej prędkości można zapłacić mandat w wysokości 1000 zł (po przeliczeniu!). Nie ma się więc co dziwić temu, że ludzie jeżdżą tam naprawdę ostrożnie.

Tak, dochodzi tam do wypadków, ale jest ich zdecydowanie mniej. Warto również wiedzieć to, że szwedzkie stacje kontroli pojazdów podchodzą bardzo rygorystycznie do swoich obowiązków. O ile w Polsce można „przymknąć” oko na wiele rzeczy – tam nie ma na to szans. Czy więc można dziwić się temu, że tamtejsze samochody są w tak dobrym stanie technicznym? Oczywiście, że nie. Może samo sprowadzenie samochodu wiązać się będzie z dużą ilością formalności do załatwienia, ale każdy będzie w stanie sobie z nimi poradzić. Zawsze można poprosić o wsparcie. Nie brakuje importerów, którzy chętnie udzielają wsparcia w tej kwestii, sprowadzając samochody ze Szwecji, jak również innych krajów.

Powrót na górę