Rekuperacja stanowi coraz bardziej popularną alternatywę dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Jedną z największych jej zalet jest możliwość zaoszczędzenia na kosztach ogrzewania. Dodatkowo zyskuje się pełną funkcjonalność systemu przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Na czym polega rekuperacja w budynku i jakie są jej największe zalety? Kiedy warto zdecydować się na montaż tego typu wentylacji?

Rekuperacja – zasada działania

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej. Podstawową różnicą pomiędzy klasyczną wentylacją grawitacyjną, opartą o ciągi kominowe, a rekuperacją jest to, że ruch powietrza wywoływany jest poprzez maszynę, tj. rekuperator. Stanowi on serce całego systemu – wymusza ruch powietrza z pomieszczeń na zewnątrz i w kierunku przeciwnym. Jest jednocześnie swoistym wymiennikiem ciepła. Dzięki niemu możliwe jest odzyskanie części ciepła pochodzącego z ogrzanego, ale zanieczyszczonego powietrza, usuwanego z pomieszczeń i ogrzanie nim zimnego, czystego powietrza czerpanego z zewnątrz. Cały system składa się, poza rekuperatorem, z czerpni, zasysającej powietrze, systemu kanałów rozprowadzających powietrze oraz wlotów i wylotów dla powietrza czystego i odbieranego powietrza zanieczyszczonego.

Rekuperacja Pułtusk – największe zalety

Rekuperacja w Pułtusku to sposób na zyskanie czystego, świeżego powietrza w budynku, z jednoczesną możliwością odzyskania części ciepła. To istotne z punktu widzenia ekologii, ale również kosztów ogrzewania. O tym, że czyste powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych lub miejscu pracy ma ogromne znaczenia dla zdrowia i samopoczucia przebywających w nich osób, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Dzięki filtrom, umieszczonym na czerpni oraz w samym rekuperatorze, powietrze dostarczane do pomieszczeń jest nie tylko pozbawione nadmiaru dwutlenku węgla i pary wodnej, ale również wolne od zanieczyszczeń występujących na zewnątrz, takich jak pyłki roślin czy smog. Dodatkowo system rekuperacji może zostać wyposażony w jonizator powietrza, dodatkowo zabezpieczający przed rozprzestrzenianiem się wirusów, bakterii oraz zarodników grzybów pleśniowych.

Rekuperacja (Pułtusk) sprawdza się idealnie w nowoczesnych domach ekologicznych, ocieplonych i izolowanych, w których wentylacja tradycyjna, ze względu na konieczność zachowania szczelności pomieszczeń, nie sprawdza się. Jest dobrym rozwiązaniem, jeśli użytkownikowi zależy nie tylko na świeżym powietrzu z zewnątrz, ale przede wszystkim na powietrzu czystym, natlenionym, ale pozbawionym szkodliwych dla zdrowia pyłów i drobnoustrojów. Oszczędność ciepła ma spore znaczenie, zwłaszcza w sytuacji wysokich kosztów ogrzewania. Z tego względu montaż systemu rekuperacji jest zazwyczaj rozwiązaniem korzystnym również z przyczyn ekonomicznych. Poza tym czyste powietrze dzięki temu, że jego ruch jest wymuszony mechanicznie, dociera do wnętrza budynku niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Inwestycja w instalację rekuperacji zwraca się szybciej, niż w przypadku innych modeli wentylacji, a jej zalety obejmują również kwestie wydajności, skuteczności i pozytywnego wpływu na zdrowie mieszkańców.

Powrót na górę