Jakie okucia do mebli kuchennych wybrać?

Jakie okucia do mebli kuchennych wybrać?

Aby nadać kuchni funkcjonalności i elegancji, możemy zastosować stylowe okucia. Uchwyty i klamki do mebli dostępne są w różnej stylistyce i kolorach, co stwarza ogromne możliwości. Przede wszystkim pełnią rolę umożliwiającą użytkowanie szafek, jednak nie możemy zapomnieć o funkcji dekoracyjnej. Trafny dobór okuć do mebli, zdecydowanie ułatwi stworzenie spójnej kompozycji. W tym artykule odpowiemy, jakie okucia do mebli kuchennych sprawdzą się najlepiej i co warto wziąć pod uwagę podczas wyboru.

Okucia meblowe do mebli kuchennych — jakie wybrać?

Warto zaznaczyć, że wybór odpowiednich okuć w ogromnym stopniu jest zależny od wystroju kuchni. Z tego powodu polecamy wziąć pod uwagę styl mebli, frontów oraz materiałów użytych do wykończenia pomieszczenia. Do popularnych rozwiązań należą aktualnie białe zabudowy do kuchni. To rozwiązanie uniwersalne, co pozwala na dobór różnych rodzajów uchwytów.

Elementy w odcieniach srebrna, czarne, oraz złote mogą być świetnym uzupełnieniem kuchni. Jeśli przestrzeń jest nowoczesna i minimalistyczna, warto przemyśleć proste uchwyty bez żadnych zdobień. Z kolei pokoje eleganckie mogą zyskać dodatkowy akcent dekoracyjny za sprawą subtelnych kształtów okuć. Nie możemy też pominąć kwestii doboru uchwytów do szafek kuchennych pod względem wielkości. Jeśli kuchnia nie należy do dużych, również najlepiej zastosować mniejsze uchwyty, które z pewnością nie wpłyną negatywnie na jej optyczną przestronność. Poruszanie się po kuchni też będzie prostsze, ponieważ będzie mniejsze ryzyko zahaczenia o któryś z elementów. Jeśli celujemy w styl boho, rozważmy opcję uchwytów muszelkowych. 

Okucia do mebli kuchennych lakierowanych — co będzie najbardziej pasować?

Kuchnia jest przestrzenią, którą użytkuje się często w celu gotowania lub jedzenia posiłków. Znajduje się w niej spora ilość przyrządów kuchennych i wszelkiego rodzaju sprzętów, które mogą sprawiać wrażenie nieporządku. Warto więc nieco stonować tę przestrzeń, a doskonałym rozwiązaniem będą uchwyty relingowe. Są one niezwykle proste,  eleganckie i jednocześnie nie powinno być problemu z dostaniem ich w sklepach. Niemal każda hurtownia z akcesoriami meblowymi ma je w swojej ofercie.

Gdy jesteśmy właścicielami białuch frontów lakierowanych, polecamy także przemyśleć opcję połyskliwych okuć. Matowe mogłyby nieco zgubić się na tego rodzaju powierzchniach. Sposobem nowoczesnym na ciekawą aranżację kuchni będą okucia chromowane w kolorze czarnym. Mogą one nadać całej kuchni nieco wyraźniejszych tonów i będą dobrze widoczne na białym tle. Z kolei przestrzenie klasyczne mogą polubić się polerowanymi uchwytami w kolorze złotym. Podkreślą prestiż i elegancję całego wnętrza. Ciemniejsze i czarne fronty będą pięknie prezentować się ze złotymi elementami, ponieważ pięknie wkomponują się w czerń. Zależnie od konkretnego stylu, możemy rozważyć także porcelanowe – często dobrze wyglądają w towarzystwie lakierowanych szafek za sprawą połysku porcelany. 

Jak zamontować uchwyt w kuchennych szafkach?

Wszystko zależy od rodzaju uchwytu. Uchwyty gałkowe i muszelkowe bardzo często do montażu potrzebują tylko jednej śrubki. Wówczas wykonujemy we froncie dziurkę, gdzie będzie umieszczona będzie mocująca śruba. Pamiętajmy, by uchwyt umieścić na tej samej wysokości, ponieważ w ten sposób zachowamy estetykę.

Uchwyty relingowych będą wymagały dwóch śrubek. Gdy umieszczamy je w centralnym miejscu, powinny być zamontowane niezwykle precyzyjnie. Rozstaw otworów do uchwytu należy odpowiednio dostosować i odjąć do szerokości lub wysokości frontu. Wszystko zależy, w jakim miejscu będzie znajdowało się okucie. Później wynik dzielimy na dwa, a wynik końcowy jest informacją,  w jakiej odległości od jednej i drugiej krawędzi będą musiały znaleźć się dziurki na śrubki. 

Zamontowanie okucia meblowego zazwyczaj nie jest trudne w podstawowej formie. Czasami zdarzają się trudniejsze przypadki, natomiast przy standardowym montażu, każdy powinien bez problemu sobie poradzić.

Powrót na górę