Jaki rodzaj sauny jest najzdrowszy?

Korzyści, jakie płyną z wykorzystania pary wodnej, zostały odkryte już w starożytności. To właśnie Rzymianie jako pierwsi zaczęli budować sauny, w których można było się zrelaksować, odprężyć i poprawić swoje samopoczucie. Także i dziś sauny cieszą się bardzo dużą popularnością. Rozwój technologii pozwolił stworzyć nawet takie wykorzystujące podczerwień. Ze względu na wiele rodzajów saun, często pada pytanie, jaki z nich jest najzdrowszy. Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale łatwe, a wiele zależy od osobistych uwarunkowań.

Sauna sucha — czy warto?

Odpowiedź na pytanie, czy warto korzystać z sauny, zawsze będzie pozytywna. Wszystko zależy jedynie od tego, jaki rodzaj sauny preferuje użytkownik. Sauna fińska, zwana także suchą, odznacza się tym, że wewnątrz panuje bardzo niski poziom wilgotności. Zwykle jest to 10 procent. Sprawia to, że osoby, które przebywają w takiej saunie, nie mają wrażenia duszności, mimo bardzo wysokiej temperatury. Sauna fińska świetnie sprawdzi się dla osoby, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z saunami. Ponadto jest ona zalecana wszystkim, którzy cierpią na problemy skórne lub posiadają cerę naczynkową.

Zalety łaźni parowej

Łaźnia parowa była wykorzystywana już przez Rzymian, głównie w celach higienicznych oraz społeczno-towarzyskich. Obecnie taki rodzaj sauny jest zalecany zwłaszcza osobom, które pragną zażyć nieskrępowanego relaksu i chcą odskoczyć od codzienności. Zaletą tej sauny jest fakt, że nie panuje w niej bardzo wysoka temperatura. Z drugiej strony jest tu bardzo duża wilgotność, tak więc miejsce to nie sprawdzi się dla wszystkich. Łaźnia parowa świetnie sprawdzi się do oczyszczenia organizmu z toksyn oraz w różnego rodzaju inhalacjach ziołowych.

Kabina na podczerwień — nowoczesna sauna

Budowa sauny (Warszawa) na podczerwień opiera się na podczerwieni. Fale podczerwieni, emitowane przez promienniki, przyczyniają się do nagrzewania powietrza. Jest to świetna opcja dla osób, które nie przepadają za długimi posiedzeniami w saunie. Pozwala ona bowiem na szybkie pozbycie się toksyn z całego organizmu. Z kabiny na podczerwień powinny skorzystać także wszystkie osoby, które traktują saunę jako terapię odchudzającą oraz szansę na pozbycie się cellulitu.

Jaka sauna jest najzdrowsza?

Pytanie to zadaje wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z budową sauny w Warszawie. Nie da się jednak łatwo na nie odpowiedzieć. Każdy z wyżej przedstawionych rodzajów posiada inne zalety, które z pewnością przypadną do gustu różnym osobom. Łaźnia parowa to idealne rozwiązanie dla osób lubiących parne, wilgotne powietrze. Z kolei sauna fińska doskonale sprawdzi się dla każdego, kto jeszcze nigdy nie odwiedzał tego typu miejsc. Dlatego też przed pierwszą wizytą w warto skonsultować się z lekarzem. Podpowie on, jaki rodzaj sauny i temperatury będzie najbardziej skuteczny dla konkretnej osoby. Warto także pamiętać, że jeśli podczas pobytu w saunie ktoś poczuje się źle, w każdej chwili można ją opuścić.

Powrót na górę