Jak zadbać o siebie od środka?

Zdrowe ciało i umysł to podstawa szczęśliwego funkcjonowania. Stresująca praca, nadmiar obowiązków, i szybkie tempo życia sprzyjają zaniedbywaniu własnego zdrowia. Często znajduje się ono na samym dole listy priorytetów. Jednak aby zapewnić sobie długie i spokojne życie, należy zacząć proces nauki świadomego dbania o własne zdrowie. Plagą XXI wieku są problemy hormonalne oraz te związane ze zdrowiem psychicznym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że samopoczucie fizyczne ma znaczący wpływ na stan umysłu. Jaką rolę w organizmie pełni tarczyca i co ma wspólnego z depresją?

Tarczyca czynnikiem wewnętrznym wywołującym depresję

Tarczyca jest ważnym organem, który wpływa na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. Hormony, które są produkowane w tym narządzie, są swego rodzaju narzędziami, regulującymi układ nerwowy, pokarmowy czy sercowo-naczyniowy. Przede wszystkim – warto regularnie badać tarczycę. Badania krwi i USG warto wykonać przynajmniej raz na jakiś czas. Jest to zalecane przede wszystkim osobom, które posiadają rodzinne obciążenie związane z chorobami typu hormonalnego.

A jak dbać o tarczycę, aby uniknąć niechcianych dolegliwości? Przede wszystkim – zdrowa dieta. Substancje szczególnie istotne dla funkcjonowania tarczycy to m.in. selen, kurkuma czy jod. Z kolei osobom cierpiącym na niedoczynność czy nadczynność tarczycy odradza się spożywanie produktów sojowych. Nieprawidłowości dotyczące tarczycy odbijają się również na samopoczuciu psychicznym. Nadmiar i niedobór hormonów może wpłynąć na pojawienie się takich objawów, jak bezsenność, nieuzasadniony lęk, zaburzenia koncentracji czy niskie libido. Osoby zmagające się z tymi problemami często potrzebują leczenia zarówno u endokrynologa, jak i psychiatry oraz psychologa.

Depresja endogenna – czym się charakteryzuje?

Jako przyczynę wystąpienia depresji endogennej uznaje się nieprawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników. Objawy charakterystyczne dla tego rodzaju depresji są takie same, jak w przypadku innych typów tej choroby. Są to m.in. utrata zainteresowań, melancholia, drażliwość, bezsenność, zaburzenia odżywiania, a także dolegliwości somatyczne, takie jak bóle w klatce piersiowej, migreny, a nawet wysypki. Depresja endogenna jest stosunkowo ciężkim rodzajem tej choroby. Może objawiać się w formie choroby afektywnej dwubiegunowej, która cechuje się zespołami depresyjnymi i maniakalnymi, a także w formie choroby afektywnej jednobiegunowej – najcześciej stany depresyjne są nawracające. 

Często zdarza się, że pacjenci trafiający do gabinetu psychiatry są kierowani do endokrynologa w celu wykluczenia chorób tarczycy. Często wdrożone przez lekarza środki hormonalne mogą znacząco wpłynąć na samopoczucie chorego. Jak dbać o tarczycę po zdiagnozowaniu problemu tego rodzaju? Przede wszystkim – stosować się do zaleceń swojego lekarza. To on dostosuje leki, suplementację i dietę do indywidualnych potrzeb i wymagań pacjenta. 

Czy depresja endogenna jest uleczalna?

Czy depresja endogenna jest uleczalna? Choć należy do stosunkowo skomplikowanych zaburzeń, osoby zmagające się z tą chorobą, mogą normalnie funkcjonować. Kluczem jest postawienie prawidłowej diagnozy. Choć objawy depresji i zaburzeń hormonalnych są podobne, często te dwie jednostki chorobowe mogą występować jednocześnie. Często gruczoł tarczowy to nie jedyna przyczyna złego samopoczucia psychicznego. Jeśli leki hormonalne nie przynoszą oczekiwanej poprawy, niezbędna jest wizyta u psychiatry i psychoterapeuty. 

Odpowiednio dobrane leczenie może zapewnić wysoki komfort funkcjonowania i niezakłócone dolegliwościami funkcjonowanie. Psychiatra, po diagnozie depresji endogennej, zazwyczaj zapisze inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny lub trójpierścieniowe leki antydepresyjne. Badania wskazują, że farmakoterapia odnosi najlepsze skutki, jeżeli jest prowadzona równolegle z psychoterapią. Warto już na samym początku leczenia udać się do terapeuty, które pomoże zrozumieć istotę problemu i pozytywnie wpłynąć na sposób myślenia. 

Powrót na górę