Jak wyczyścić rdzę?

Jak wyczyścić rdzę?

Rdza to powszechna nazwa tlenku żelaza. Najbardziej znaną jej formą jest czerwonawa powłoka, która tworzy płatki na żelazie i stali. Co ciekawe, występuje również w innych kolorach, na przykład w żółtym, brązowym, pomarańczowym oraz w ekstremalnych przypadkach zielonym. Różne barwy odzwierciedlają odmienne składy chemiczne rdzy.

Rdza w szczególności odnosi się do tlenków na żelazie lub stopach żelaza, takich jak stal. W tym artykule dowiesz się, jak ją wyczyścić oraz poznasz kilka interesujących informacji na ten temat, które z pewnością przydadzą Ci się w przyszłości.

Podstawowe informacje dotyczące tego, jak działa rdza

Rdza to powszechna nazwa substancji chemicznej zwanej tlenkiem żelaza. Technicznie rzecz biorąc, jest to hydrat tlenku żelaza, ponieważ czysty tlenek żelaza nie stanowi rdzy. Tworzy się, gdy żelazo lub jego stopy są wystawione na działanie wilgotnego powietrza. Tlen i woda reagują z metalem, tworząc uwodniony tlenek. Dzięki licznym badaniom wykazano, że znana czerwona forma rdzy to Fe₂O₃, ale żelazo ma inne stopnie utlenienia, więc może tworzyć inne kolory tego osadu.

Jak usunąć rdzę? Tarcze polerskie

To zdecydowanie najszybsza i bezproblemowa metoda czyszczenia rdzy. Konieczna będzie w tym przypadku odzież ochronna. Mowa tu o goglach na oczy, rękawicach i okryciu ciała. Jedyne, co będziesz musiał zrobić, to przymocować specjalną tarczę do urządzenia obrotowego, a następnie delikatnie przesuwać materiał ścierny po zardzewiałej powierzchni aż do odzyskania przez nią pierwotnego stanu. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości urządzenia od twarzy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Jak wyczyścić rdzę? Gumki polerskie

Równie szybkie i łatwe w użytku są gumki polerskie. Nie różnią się znacznie od tarcz, ale ich zaletą jest zdecydowanie większa czystość podczas pracy. Dobra wiadomość brzmi tak, że występują we wszystkich kształtach i rozmiarach. Jednak, aby najszybciej usunąć rdzę z metalowych powierzchni, najlepiej zastosować rekomendowane do tego produkty, które powinien zaproponować Ci sprzedawca.

Wybierz duży cylinder do większych powierzchni lub mały cylinder do mniejszych powłok oraz prac związanych z usuwaniem rdzy z metalowych przedmiotów. Podobnie jak w przypadku wspomnianych wyżej tarcz ściernych możesz użyć gumowych polerek w tym samym zakresie, aby przywrócić powierzchni pierwotny połysk.

Jak usunąć rdzę? Aluminium jako ścierniwo

Wyjątkowo skuteczną metodą usuwania rdzy jest użycie stali i aluminium jako ścierniwa. Jeśli zdecydujesz się folię aluminiową, to oderwij mały kawałek, zanurz go w wodzie lub occie, a następnie przetrzyj zardzewiałe części. Użyj stalowej szczotki w narzędziu obrotowym, na przykład w wiertarce. Nie są one tak skuteczne w tak dużym stopniu jak metody opisane powyżej, ale od dawna sprawdzają się w wielu sytuacjach jako odrdzewiacze.

Jak wyczyścić rdzę? Sól, sok z cytryny bądź ocet

Roztwory kwaśne, takie jak sok z cytryny i ocet wraz z odrobiną soli naniesionej na zardzewiałe obszary to kolejna metoda samodzielnego usuwania rdzy z narzędzi. Pozostaw czyszczony materiał w takim stanie na kilka godzin, a następnie usuń rdzę poprzez pocieranie powłoki solidną szmatką.

Jak czyścić rdzę? Soda oczyszczona

Zardzewiały przedmiot można albo posypać sodą oczyszczoną, albo zrobić mieszankę z wodą lub octem. Nałóż na obszary pokryte osadem i pozostaw na około godzinę. Następnie wyczyść je szczoteczką. Cała rdza powinna zniknąć.

Jak zapobiegać pojawianiu się rdzy?

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z rdzą jest oczywiście przede wszystkim unikanie jej, więc utrzymuj swoje narzędzia w suchym miejscu oraz z dala od wilgotnych warunków. Urządzenia należy regularnie czyścić, oliwić i konserwować.

Innymi metodami zapobiegania rdzewieniu są działania mające na celu nałożenie powłok ochronnych na stal, takie jak oksydowanie. Pojawienie się nalotu to nie koniec świata, więc nie przejmuj się tym na zapas. W razie czego możesz wrócić do tego poradnika, sprawdzić kolejne metody oraz dowiedzieć się, która z nich jest najskuteczniejsza.

Powrót na górę