Jak napisać pozew o alimenty?

Pozew o alimenty to wniosek, o którym słyszał prawie każdy. Dokument taki najczęściej składa się w celu wyegzekwowania środków pieniężnych na dziecko od byłego małżonka, jeśli ten nie dokłada się do wychowania swojego potomka dobrowolnie. Takie zachowanie jest podstawą do przymuszenia go do tego drogą sądową. Jednak to nie jedyna sytuacja, w jakiej można ubiegać się o alimenty. Można to zrobić również w stosunku do byłego małżonka, swoich rodziców, a nawet dorosłych dzieci, jednak uprzednio należy się do tego przygotować. Dowiedz się, jak napisać pozew o alimenty i gdzie takie pismo złożyć.

Czym jest pozew o alimenty?

Alimenty to świadczenie pieniężne, do którego płacenia, drogą sądową zobowiązane są osoby względem swoich krewnych, jak np. dzieci, rodziców, współmałżonków. Takie zobowiązanie wynika z przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Na kogo najczęściej spada obowiązek alimentacyjny? Obowiązek alimentacyjny najczęściej spada na byłych małżonków, którzy po rozwodzie nie sprawują takiej samej opieki nad dzieckiem, jak drugi z rodziców i powinni dokładać się do tego, aby ich dziecko mogło żyć i wychowywać się w godnych warunkach. Zdarza się, że w kwestii pieniędzy na dziecko byli małżonkowie dogadują się na własną rękę bez problemów i angażowania w to sądu.

Jednak są też sytuacje, w których złożenie pozwu o alimenty jest nieuniknione. Taki pozew można złożyć zarówno o alimenty bieżące, jak i zaległe, wynikające z długoletniego niepłacenia jednego z rodziców na dziecko. Należy jednak pamiętać, że okres zaległych opłat i ubieganie się o ich zwrot może dotyczyć okresu nie dłuższego niż 3 lata wstecz. Co powinien zawierać pozew o alimenty? Alimenty Kraków – nie istnieje jeden, konkretny wzór pozwu o alimenty, a to dlatego, że pismo to należy sformułować samodzielnie, na podstawie własnych przeżyć i swojej sytuacji życiowej. W pisaniu go może pomóc doświadczony adwokat oraz zapoznanie się z kilkoma istotnymi elementami, jakie powinny się w nim znajdować. Będą to:

  • Nazwa i adres sądu rejonowego,
  • Dane osoby, która domaga się alimentów oraz jego lub jej przedstawiciela – może być nim rodzic,
  • Dane pozwanego,
  • Wniosek o zasądzenie alimentów,
  • Kwota alimentów,
  • Uzasadnienie wniosku.

Jak napisać pozew o alimenty?

W tej kwestii niezwykle przydatne będzie zasięgnięcie opinii adwokata, który zna się na tego typu sprawach i jest doświadczony w osiąganiu najkorzystniejszych rozwiązań. Jednak przed zgłoszeniem się do specjalisty możesz również sięgnąć po gotowe przykłady pozwów o alimenty, które są dostępne w Internecie. Nie znajdziesz tam gotowych formularzy do wypełnienia, ale dzięki nim na pewno będzie Ci łatwiej sformułować treść pisma. Po wszystkim pozostaje tylko złożyć pozew, udając się osobiście do biura podawczego sądu, gdzie należy złożyć dwa egzemplarze i niezbędne załączniki lub dokonać wszystkich procedur drogą pocztową, na adres sądu rejonowego. Cała procedura nie jest skomplikowana, a często niezbędna, w razie gdy jeden z rodziców nie wywiązuje się ze swoich obowiązków rodzicielskich.

Powrót na górę