Opryszczka charakteryzuje się wykwitem, który najczęściej pojawia się w okolicy ust oraz warg. Warto wiedzieć o tym, że jest ona spowodowana przez wirusa HSV. Samo zakażenie się wirusem poprzez bliski kontakt z osobą będącą jego nosicielem jeszcze nie oznacza, że pojawi się u nas wyprysk. Stosunkowo łatwo jednak można zostać nosicielem wirusa, który będzie się replikował w komórkach naszej skóry właściwej. Jego aktywacja może nastąpić w określonych warunkach – na przykład, kiedy organizm jest zmęczony, kiedy jesteśmy zestresowani, ale też w momencie, kiedy nasza odporność spada. Zakażenie najczęściej dotyczy szeroko pojętych okolic twarzy, chociaż inna, bliźniacza wersja tego wirusa powoduje wykwity na zupełnie innych częściach ciała – na narządach płciowych. Opryszczka jest infekcją bardzo często spotykaną.
Opryszczka – ile trwa? Co warto o niej wiedzieć?
Opryszczka występująca na twarzy rozwija się zazwyczaj w kilka dni, a objawia się wystąpieniem strupków, w których znajdziemy mieszaninę krwi oraz wydzieliny surowiczej. Oprócz tak typowego dla opryszczki wykwitu, dodatkowo mogą pojawić się także inne objawy, takie jak powiększenie węzłów chłonnych. Często można też mieć do czynienia z zakażeniem oka, które objawia się zapaleniem rogówki, zapaleniem spojówek i podrażnieniem i występuje zarówno na jednej, jak i na obu stronach twarzy. Może też pojawić się charakterystyczny obrzęk. U dzieci dodatkowo może wystąpić zapalenie dziąseł oraz zmiany w obrębie jamy ustnej. U dorosłych zaobserwowano także objawy zapalenia gardła. Opryszczka, która nie jest w żaden sposób leczona może się rozprzestrzeniać, tak, jak szybko replikuje się wirus w tkankach. Natomiast przy zastosowaniu odpowiedniego leku przeciwwirusowego – na przykład w maści – można pozbyć się opryszczki w kilka dnia.
To, jak długo trwa opryszczka zależy od przyjętego leczenia
Do jednych z popularniejszych substancji, jakie stosuje się w leczeniu opryszczki można zaliczyć acyklowir. W zależności od rozmiaru problemu, z powodzeniem można stosować także leczenie miejscowe dedykowanymi do tego celu preparatami w formie maści z apteki. Acyklowir można przyjmować zarówno w postaci tabletek doustnych, kremów, żelów, jak i maści. Najważniejszymi cechami wszystkich takich preparatów jest to, że mają one za zadanie miejscowo wysuszyć i odkazić zainfekowane miejsca. W takiej roli sprawdzi się też cynk – w formie maści cynkowej czy też w innej postaci, tam, gdzie konkretne preparaty mają cynk w swoim składzie.
Totalna biologia – inne podejście w zwalczaniu różnego rodzaju przypadłości
Nurt totalnej biologii w ostatnim czasie bardzo mocno zyskał na popularności. W bardzo prosty sposób można go zastosować do walki z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym z takimi jak chociażby opryszczka. Totalna biologia przede wszystkim przyjmuje, że wszelkie występujące w organizmie problemy zdrowotne, które jesteśmy w stanie zaobserwować są efektem nieuświadomionych konfliktów emocjonalnych, które w sobie skrywamy. Organizm nie może sobie w łatwy sposób poradzić z ich rozwiązaniem, a tym samym ból z tym związany deleguje w różne partie naszego ciała powodując liczne choroby zdrowotne. Warto podkreślić, że totalna biologia nie jest jeszcze na dziś dzień poparta żadnymi dowodami naukowymi. To jedynie pewna teoria, która w znacznej mierze dotyczy ludzkiej psychiki.
Wobec tego, ile trwa opryszczka i jak radzić sobie z takimi problemami w świetle tej teorii?
Totalna biologia mówi też sporo na temat tego, w jaki sposób można się spróbować samemu uzdrowić – poprzez proces uzdrawiania przez uświadamianie. Mózg ludzki delegując różnego rodzaju choroby w konkretne partie ciała sam chce się uzdrowić. Dlatego też leczenie samych oznak fizycznych choroby zazwyczaj według tej teorii nie jest skuteczne. Trzeba bowiem zajrzeć w głąb siebie, przeanalizować swoje emocje i popracować nad tym, co odczuwamy. Według totalnej biologii największymi obciążeniami dla ludzkiego organizmu są codzienne problemy, z którymi się zmagamy. Konflikty ról, stres, troska o rodzinę czy też o sprawy finansowe.