Ile kosztują usługi profesjonalnego geodety?

Ile kosztują usługi profesjonalnego geodety?

Z usług geodety korzystamy już w momencie zakupu działki i towarzyszy nam on aż do końca budowy danej nieruchomości. Jego głównymi zadaniami jest wykonywanie profesjonalnych pomiarów gruntów, a także sporządzanie na ich podstawie map. Geodeta jest niezbędny zarówno podczas budowy wielkiego lokalu, jak i zwykłego domku jednorodzinnego. Dzisiaj skupimy się na tym, ile mogą kosztować usługi specjalisty, jakim jest geodeta.

Na ostateczną cenę danej usługi wykonywanej przez geodetę wpływa rodzaj, powierzchnia i przeznaczenie nieruchomości. Nie bez znaczenia są wszelkie spadki terenu czy załamania granic, które wpływają na stopień skomplikowania danej działki. Często znaczenie ma także to, w jakim stanie prawnym jest nieruchomość, np. czy posiada wpis do księgi wieczystej. Poniżej podajemy widełki prezentujące kwoty, jakie należy zapłacić za poszczególne usługi geodezyjne. Ceny w miastach są zazwyczaj wyższe, ale jak od każdej reguły, również tutaj wystąpić może wyjątek. W niektórych miastach konkurencja jest tak duża, że geodeci są zmuszeni oferować potencjalnym klientom niższe ceny, aby Ci zdecydowali się skorzystać z ich usług.

Podział działki

Za podstawową usługę świadczoną przez geodetę, czyli podział działki na dwie części przyjdzie nam zapłacić od 2000 do nawet 3000 zł. Zróżnicowanie wynika głównie z wielkości terenu. Każda kolejna działka do wydzielenia na tym terenie kosztować będzie dodatkowe kilkaset złotych.

Tyczenie granic

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu konieczne jest wytyczenie granic budynku. Geodeta w tym celu montuje na gruncie specjalne znaki geodezyjne, które służą wyznaczaniu najważniejszych punktów i osi budynków. Koszt takiej usługi waha się od 1400 do 1800 zł. Jej ostateczny koszt zależy od liczby osi, które zostaną wytyczone.

Wznowienie punktów granicznych

W sytuacji gdy działka została przesunięta bądź znaki graniczne, które ją wytyczają, zostały uszkodzone, konieczne jest ich wznowienie. Za wznowienie pojedynczego punktu granicznego zapłacimy od 400 do 800 zł.

Inwentaryzacja powykonawcza

Po postawieniu budynku na danym terenie należy skorzystać z usługi, jaką jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza. Jest to wymierzenie domu i sprawdzenie, czy jego położenie jest zgodne z projektem. Geodeta ustala, czy wszystkie elementy, które miały znaleźć się na działce usytuowane są w odpowiednich miejscach. Cena takiej inwentaryzacji za cztery punkty inwentaryzacyjne wynosi od 900 do 1500 zł. Każdy kolejny punkt to około 150 zł. Inwentaryzacja sieci bądź przyłącza kosztuje od 700 do 900 zł.

Mapy do celów projektowych

Aby architekt był w stanie wykonać plan zagospodarowania danego terenu, musi posiadać mapę do celów projektowych wykonaną oczywiście przez geodetę. Zwykle jej wykonanie wynosi od 900 do 1400 zł w sytuacji gdy dany teren nie przekracza wielkości 1ha. Za każdy kolejny hektar przyjdzie nam zapłacić nawet 800 zł.

Geodeta – Kraków

Jeżeli szukasz profesjonalnego geodety, który wyróżnia się konkurencyjnymi cenami, jesteś w odpowiednim miejscu. Geodeta z Krakowa wykona dla Ciebie wszelkie niezbędne pomiary i sporządzi na ich podstawie odpowiednie dokumenty w niezwykle atrakcyjnych cenach.

Powrót na górę