Ile czasu trwa dochodzenie odszkodowań?

Ile czasu trwa dochodzenie odszkodowań?

Odszkodowanie jest formą rekompensaty za szkody, które poniosła dana osoba lub firma. Można je otrzymać z różnych tytułów  w wyniku wypadku samochodowego, wypadku przy pracy, błędów medycznych, uszczerbku na zdrowiu fizycznym lub psychicznym czy też zdarzeń, które zostały objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Za każdym razem skierowanie takiej sprawy do sądu może budzić wiele pytań. W tym artykule odpowiemy, ile czasu może trwać takie postępowanie i jak wygląda dochodzenie. 

Dochodzenie odszkodowań Poznań – ile trwa? 

Osoby, które zastanawiają się nad tym, ile czasu trwa postępowanie, powinny wiedzieć, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Czas trwania takiej sprawy za każdym razem jest indywidualny. Uzależnione jest to od ogromnej ilości czynników, dlatego może się znacząco różnić od siebie, zależnie od konkretnej sprawy.  Możemy jednak wymienić czynniki, które znacząco wpływają na czas trwania. Jest to przede wszystkim charakter danej sprawy, szybkość działania sądu (uzależniona jest to od regionu), a także czy w sprawie uczestniczą świadkowie i jaka jest ich ilość. Jeśli świadkowie nie stawiają się lub nie ma ich w ogóle, zakończenie sprawy staje się trudniejsze. Jednak by dostać odszkodowanie, nie zawsze jest konieczność dochodzenia swoich praw w sądzie. Podmiotem, do którego można skierować swoje roszczenie, jest również zakład ubezpieczeń. Jeśli poszkodowana osoba lub firma była związana z danym zakładem umową ubezpieczenia, wówczas to do niej należy skierować swój wniosek o odszkodowanie. 

Dochodzenie odszkodowań – Poznań. Jak postępować, gdy zwracamy się do zakładu ubezpieczeń?

Najpierw należy sformułować swoje roszczenia jasno i klarownie. Treść powinna wskazywać na poniesioną szkodę, a także być poparta dokumentami, które wskazują na poniesione koszty. Mogą być to faktury i rachunki za koszty opieki medycznej, a także wypis ze szpitala. Jeśli ponieśliśmy koszty naprawy konkretnego mienia, wówczas też należy dołączyć je do całej dokumentacji. Później następuje rozpatrzenie zgłoszonego przez Klienta roszczenia, któremu wnikliwie przygląda się zakład ubezpieczeń. Na tym etapie oszacowuje też koszty, które poniósł poszkodowany. Następnie firma ubezpieczeniowa wydaje decyzję, czy odszkodowanie zostaje przyznane oraz jaka jest jego wysokość. 

Warto pamiętać, że jeśli jesteśmy poszkodowanymi, zawsze mamy prawo do odwołania się od decyzji zakładu ubezpieczeń. Jeśli i to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, to mamy prawo wkroczyć na drogę sądową. 

O co może obiegać się poszkodowana osoba lub firma?

Poszkodowany może ubiegać się o:

  • zadośćuczynienie z tytułu naruszenia dóbr osobistych,
  • zadośćuczynienie z powodu uszczerbku na zdrowiu,
  • zadośćuczynienie z tytułu śmierci bliskiej osoby,
  • i wiele innych.

 

Dochodzenie swoich praw bez wsparcia profesjonalisty może często okazać się skomplikowane. Szczególnie dla tych, którzy nie mają wystarczająco dużej wiedzy prawniczej. Warto więc skorzystać z pomocy osób wykwalifikowanych w Poznaniu. 

Powrót na górę